Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Pustelnia św. Mikołaja z Flüe, patrona Szwajcarii [galeria]

FLUELI-RANFT

Shutterstock | Stefano Ember

Dolors Massot - 05.05.21

W pewnym rajskim zakątku Alp stoi chata, pustelnia i wzniesiona później kaplica na cześć św. Mikołaja z Flüe, ojca dziesięciorga dzieci i… pustelnika.

Święty Mikołaj z Flüe jest patronem Szwajcarii. Wielu ludzi ma do niego szczególne nabożeństwo, upatrując w nim wzór chrześcijańskich cnót, przede wszystkim, wierności Bogu w przeciwnościach losu.

Święty Mikołaj z Flüe

Był czynnie zaangażowany w życie polityczne swoich czasów, w tym także służbę wojskową. Miał liczną rodzinę – pięć synów i pięć córek. Pewnego dnia poprosił swoją małżonkę i dzieci o pozwolenie, by udać się w odludne miejsce i podjąć pustelniczy żywot.

Za sprawą rad, jakich święty udzielał w roli doradcy politycznego, szacunku jakim się cieszył i działań na rzecz pokoju, Szwajcaria nie tylko uniknęła wojny z Austrią. Zdołała także przezwyciężyć wewnętrzne konflikty między kantonami.  

Ci, którzy pragną zobaczyć miejsca naznaczone obecnością św. Mikołaja, muszą udać się do Flüeli-Ranft, leżącego w samym sercu Alp (między Interlaken a Lucerną). Jest tuż przy wejściu do doliny Melchtal, które już za życia pustelnika było celem pielgrzymek.

Święty Mikołaj uratował jedność Szwajcarii

Warto odwiedzić Flüeli-Ranft nie tylko z powodów religijnych. Także dla przepięknych alpejskich widoków, jakie rozciągają się przed naszymi oczami. 

Na miejscu możemy zobaczyć chatę, w której św. Mikołaj z Flüe wiódł pustelnicze życie. Składała się ona praktycznie z jednego pomieszczenia, wystarczającego, by z dala od świata modlić się i oddawać pokucie w otoczeniu górskiej przyrody.

Pustelnia i sanktuarium

Obok chaty wybudowanej około 1400 r.wzniesionopustelnię, gdzie święty odbiera szczególną cześć. Została odbudowana pod koniec XVII wieku.

W okolicy zwiedzający mają również możliwość wstępu do drugiej, większej kaplicy, ozdobionej szesnastowiecznymi freskami

Wizyta w chacie świętego pozwala wyobrazić sobie jego pustelniczy tryb życia, natomiast szlak wędrowny od jego samotni do miejsca urodzenia (które znajduje się w miasteczku i jest otwarte dla zwiedzających) został przygotowany jako szlak medytacji.

Pustelnia świętego leży w wąwozie Ranft, przez który przepływa rzeka Melchaa. Miejsce to stanowi świetną bazę wypadową dla wypraw trekkingowych czy rowerowych. Popularną atrakcją w regionie jest Hohe Brücke – najwyżej położony (na wysokości 100 metrów), drewniany kryty most w Europie.

Tags:
ojcowie pustynipodróżświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail