Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 01/04/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Tajemnica zmumifikowanych klarysek w klasztorze we Włoszech

CLARISSE

Clarisse Eremite Fara Sabina

Maria Paola Daud - 22.04.21

W Fara in Sabina we Włoszech, w klasztorze sióstr klarysek, przechowywane są ciała siedemnastu zakonnic z XVII w., które w latach 60. XX w. znaleziono w nienaruszonym stanie.

Wszystko zaczęło się w 1804 r. W tym samym roku Napoleon, który przebywał w Saint-Cloud, ogłosił cesarski dekret o pochówkach. Zarządził w nim m.in., że groby trzeba będzie teraz ustawiać poza murami miasta, w miejscach nasłonecznionych i przewiewnych, aby przeciwdziałać epidemiom. Dwa lata później dekret ten został rozszerzony na całe Królestwo Włoch.

Chcąc przestrzegać tych nowych dyrektyw, siostry klaryski z klasztoru Fara w Sabinie we Włoszech zobowiązują się odkopać ciała swoich zmarłych sióstr na prywatnym cmentarzu i przenieść je poza miasto. Jednak, gdy otworzyły groby, odkryły, że siedemnaście ciał pozostało w idealnym stanie! Wszystko było nienaruszone… aż do mięśni! W obliczu tego, co uważają za prawdziwy cud, zakonnice postanawiają potajemnie przechowywać ciała w klasztorze.

Sto lat później zakonnice znów o nich mówią

Ale na tym historia się nie kończy. Ponad sto lat później, gdy szalała II wojna światowa, w 1944 r.klasztor został zbombardowany. Dopiero prawie dwadzieścia lat później, czyli w 1963 r., matka przełożona Beatrice Mistretta zdecydowała się na odbudowę klasztoru, dzięki pomocy wszystkich sióstr. Aby ułatwić sobie pracę, postanawia nawet zmienić surowe zasady. Siostry pustelniczki, które wcześniej żyły w całkowitej ciszy, mogą teraz mówić.

Prawdziwy znak świętości

Na początku pracy zakonnice odkrywają ukryte w murze ciała słynnych siedemnastu zmumifikowanych zakonnic! 

Po latach, w 1994 r., nadal zachwycone takim cudem siostry klaryski postanowiły w umieścić zmumifikowane ciała w szklanej urnie, ubierając je w habit zakonny. O dziwo, żadne ciało nie uległo zniszczeniu! Dzisiaj klaryski nadal medytują ze swoimi „starszymi siostrami” i postrzegają ten cud za prawdziwy znak świętości.

CLARISSE
Tags:
ciałoświętośćzakonnica
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail