Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Jak dziś wyglądałaby Ostatnia Wieczerza? Niezwykły dar dla Opactwa Benedyktynów w Tyńcu [zdjęcia]

OSTATNIA WIECZERZA BARSZCZOWSKI

fot. materiały prasowe

Piotr Franciszek Barszczowski - 14.04.21

„Ostatnia Wieczerza 2020” to kompozycja 26 postaci w układzie pionowego prostokąta wynikającego ze Złotego Podziału z zastosowaniem anamorfozy i Ciągu Fibonacciego z wieloma jawnymi i ukrytymi atrybutami postaci, znakami i symbolami – do odczytywania przez przyszłe pokolenia.

Miałem sen, jak mogłaby dziś wyglądać „Ostatnia Wieczerza”. Przez lata studiowałem wybitne dzieła przedstawiające „Ostatnią Wieczerzę”. Zdecydowana większość z nich to długie ławy w układzie poziomego prostokąta.

Ostatnia Wieczerza

Tak Wieczerzę Pańską przedstawił Leonardo da Vinci, tak Salvador Dali, choć… były i takie, które albo ukazywały przybliżony faktyczny starożytny sposób spożywania wieczerzy,
albo wnosiły zaskakujący w świecie patriarchalnym motyw kobiet, które rzeczywiście
– i w zgodzie ze świadectwem Biblii – również stały się świadkami ustanowienia Eucharystii.

Duże wrażenie zrobiły na mnie „Ostatnie Wieczerze” Tintoretta, w których doceniłem
zarówno udział kobiet, jak i próby poszukiwania przez tego artystę nowej kompozycji.
Najwyraźniej rozmyślanie nad własnym rozwiązaniem tego (tak ważnego dla naszej kultury) tematu teologicznego i ikonograficznego nie opuszczało mnie nawet podczas snu, skoro kompozycja obrazu, w rzeczy samej, przyśniła mi się. Nieco nadużywając mogę ją nazwać: „Perspektywą Ducha Świętego”.

Biblijna scena w teraźniejszości

Od samego początku biblijną scenę osadzałem w teraźniejszości. Wykonałem szkic i zacząłem marzyć o realizacji dużego obrazu lub nawet witrażu o wysokości min. 3 metrów. Wiedziałem, że będę potrzebował pomocy statystów, aby poradzić sobie z niezwykle trudnymi skrótami perspektywy w połączeniu z kombinacją zabiegów takich jak: Złoty Podział, Ciąg Fibonnacciego i anamorfoza.

Do tego dochodzą jawne i ukryte atrybuty, które czekają na odkrycie przez wnikliwego widza, skomplikowany labirynt ukryty w posadzce opowiadający pewną historię, oraz znaki i symbole znane od wieków chrześcijanom i utrwalone w przedstawianiu tego
kluczowego i wielce dramatycznego, tak pod względem ludzkim, jak i religijnym wydarzenia.

Pod koniec marca 2019 r. zorganizowałem casting na statystów. Zgłosiło się aż 26 osób.
Część spośród nich to byli moi uczniowie i studenci. Przyznam, że przez ostatnie lata oczyma wyobraźni widziałem ich w rolach współczesnych apostołów, uczniów i uczennic Jezusa. I oto miałem wyłonić 17 osób na podstawie pierwotnego szkicu. Nie śmiałem jednak selekcjonować. Źle się czułem w tej roli. Postanowiłem zaangażować wszystkich.

Neowitraż „Ostatnia Wieczerza 2020”

W Wielki Czwartek 2019 r. we wnętrzach Gemini Park Tarnów odbyła się sesja
fotograficzna, która trwała od zamknięcia o 21.00 aż do 3.00 nad ranem. Miałem już prawie wszystko, aby zacząć właściwą pracę. Brakowało jeszcze tylko „farby”.

W mojej autorskiej technice, którą nazywam „Neowitrażem” tą „farbą” są fragmenty makro i mikrofotografii. W ten sposób komponuję cyfrowe kolaże, które następnie nanoszę na szkło. Przeważnie fotografuję wodę i minerały. Tym razem wykonałem serię kilkuset zdjęć chleba i wina w celu podkreślenia Sakramentu Eucharystii, wypełniając nimi ponad 2 tys. części kolażu.

Neowitraż „Ostatnia Wieczerza 2020” był gotowy na prezentację w kwietniu 2020 r.
na czas obchodów Wielkiego Tygodnia w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Z powodu
pandemii odsłonięcie dzieła zostało odroczone do Wielkiego Czwartku – 1 kwietnia 2021 r.
Nareszcie mam przyjemność zaprezentować „Ostatnią Wieczerzę XXI”, do której
przygotowywałem się 30 lat. Zapraszam do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

Tags:
sztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail