Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 26/05/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Po 40 latach związku powiedzieli sobie „tak” przed Bogiem. „Ten ślub był darem”

BEATRICE-KABONGO.jpg

BK

Domitille Farret D'Astiès - 28.03.21

Beatrice i Louis Kabongo wzięli ślub kościelny po czterdziestu latach cywilnego małżeństwa. Sześć lat później Béatrice wyznaje, że ten ślub ją odmienił.

Beatrice i Louis Kabongo wzięli ślub kościelny po czterdziestu latach cywilnego małżeństwa. Sześć lat później Béatrice wyznaje, że ten ślub ją odmienił.

„Ten ślub był darem”. Béatrice Kabongo z Konga ma 65 lat. Od 47 lat jest żoną Louisa, który 16 lat temu doznał udaru, jeździ na wózku inwalidzkim i nie mówi. Béatrice i Louis – rodzice pięciorga dzieci, dziadkowie dwojga wnucząt – są właściwie nowożeńcami, wzięli bowiem ślub kościelny po 40 latach cywilnego małżeństwa.

Ślub, który odmienia

Kiedy pobierali się w 1974 r. w Kinszasie, nie mogli znaleźć aktu chrztu Béatrice, niezbędnego do zawarcia małżeństwa w Kościele. Z biegiem czasu sprawa odsunęła się na bok, a rodzina przeniosła się do Francji, decydując się na zamieszkanie w Mureaux w departamencie Yvelines.

Dzieci dorastają, Louis doznaje wylewu i Béatrice zostaje sama z domowymi obowiązkami. Dzieje się tak, aż pewnego dnia członkowie Rocher, stowarzyszenia edukacyjnego z sąsiedztwa, zapraszają ją do udziału w letniej pielgrzymce do Paray-le-Monial, „Miasta Najświętszego Serca Jezusa”. Jedzie tam z Louisem. Pomimo wsparcia stowarzyszenia „trudno go podnosić, ubierać, wychodzić z domu”, mówi Béatrice.

Pewnego dnia ksiądz zaprasza ich do udziału w grupie wsparcia i w trakcie rozmowy dowiaduje się o ich sytuacji. Udziela im błogosławieństwa i namawia na spotkanie z ks. Xavierem Chavanem z ich parafii, który wysłuchuje marzeń pary. „Jeśli rzecz pochodzi od Boga, dokumenty się znajdą” – zapewnia ich. Kontaktują się z byłą diecezją Béatrice i w ciągu kilku dni do Francji dociera metryka chrztu, odblokowując sytuację.

MARIAGE BEATRICE KABONGO

To dar od Pana

Pozostaje jednak kwestia finansów. Ponieważ para ma skromne oszczędności, krewni zbierają 4000 euro na przyjęcie. W ostatniej chwili ratusz zwalnia większą niż oczekiwano salę dla gości, a dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nie ma opłaty za jej wynajęcie. 19 grudnia 2014 r. ojciec Xavier Chavane błogosławi ich związek w kościele Saint-Pierre-Saint-Paul des Mureaux.

Jest z nimi rodzina, przyjaciele z Rocher i z parafii, krewni. Czytaniami zajmują się wnuki. W czasie wzajemnej przysięgi, milczący dotąd i kiwający tylko głową Louis głośno mówi „tak”.  „Trzy razy powiedział „tak”. Wszyscy to usłyszeli i byli zachwyceni” – wspomina Beatrice.

To dar od Pana. Po sześciu latach od ślubu Béatrice jest zupełnie nową kobietą, a przyjaciele nie mogą wyjść z podziwu nad jej siłą. Ślub kościelny dał jej nowe życie. „Od tamtej pory jestem kimś innym. Nie czuję się jak dawniej, czuję, jakby ktoś mnie niósł, jak gdybym była w czyichś ramionach. Chociaż mam zmartwienia, nie czuję ich i po prostu wiem, że wszystko jest w porządku”.

Tags:
dobra historiaślub
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail