Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 20/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Śladami św. Jana Bosko. Rusz z nami w wirtualną podróż! [zdjęcia]

CASTELNUOVO

foto autoprodotta-(cc by-sa 2.0 it)

Maria Paola Daud - 13.03.21

Na świecie nie brak miejsc związanych z ks. Janem Bosko. Oczywiście najwięcej jest ich we Włoszech, ale nie tylko! Rusz z nami w podróż po terenach, gdzie działał wielki edukator młodzieży.

W wielu częściach świata znaleźć można szkoły, kapliczki czy uliczki poświęcone wielkiemu edukatorowi młodzieży – ks. Jana Bosko. Aby jednak dotrzeć do jego korzeni, należy odwiedzić miejsca, w których mieszkał i działał.

Miejsca św. Jana Bosko

Zacznijmy od miejscowości, w której się urodził – Colle Don Bosco należącej do gminy w prowincji Asti, w Piemoncie. Funkcjonuje tam Muzeum Misyjne oraz Instytut Bernardi Semeria – obecna siedziba wspólnoty salezjańskiej.

BIRTHPLACE
Public domain

W 1828 roku ks. Jan Bosko opuszcza rodzinne miasto i rozpoczyna poszukiwania pracy. Dociera do rodziny Moglia w miejscowości Moncucco oddalonej o osiem kilometrów od miejsca zamieszkania jego matki. Tutaj młody Jan po raz pierwszy myśli o zostaniu księdzem.

Ostatecznie wstępuje do seminarium w Chieri, mieście niedaleko Turynu. Udaje się to przy ogromnych nakładach finansowych. Tam spędza dziesięć lat, ucząc się i pracując, a także uczęszczając do szkół publicznych. Aby pomagać uczniom, zakłada „Towarzystwo Wesołości”(z włos. La società dell’allegria), którego zasady są następujące: dobrze wykonuj swoje obowiązki szkolne i religijne oraz doceniaj wartość przyjaźni i radości.

CHIERI
Public domain


ST JOHN BOSCO

Czytaj także:
Rzadko spotykane zdjęcia św. Jana Bosko, księdza o radosnej duszy

Ks. Bosko pracuje z młodzieżą

Święcenia kapłańskie Jan przyjmuje 5 czerwca 1841 roku w Kaplicy Archidiecezji Turyńskiej. Potem przenosi się do Turynu na stałe, a pierwsze kroki jako kapłan zaczyna stawiać w dawnym klasztorze przy kościele św. Franciszka z Asyżu.

W tym czasie młody, 26-letni ksiądz Bosko postanawia wyjść na ulice miasta. Zauważa jak w trakcie rewolucji przemysłowej dochodzi do degradacji ówczesnej młodzieży. Pewnego dnia na placu Porta Palazzo spotyka kilku chłopców, którzy próbowali znaleźć jakąkolwiek pracę w fabrykach. Wielu z nich nic nie osiąga, ponieważ brak im wytrwałości.

PORTA PALAZZO
pierre5018-(cc by-sa 4.0)

Na Piazza San Carlo (Placu św. Karola) ksiądz Bosko spotyka się z małymi kominiarzami w wieku około siedmiu lub ośmiu lat. Chłopcy bardzo szanują księdza, któremu często zdarza się bronić ich przed starszymi pracownikami próbującymi ukraść ich nędzne zarobki.

PIAZZA
Public domain

Wówczas rodzi się pierwsza idea powołania oratorium. 12 kwietnia 1846 roku w Wielkanoc, ksiądz Bosko znajduje miejsce dla swojej młodzieży w szopie na Valdocco, na przedmieściach Turynu.


ŚWIĘTY JAN BOSKO

Czytaj także:
Nadprzyrodzone sny ks. Jana Bosko. Najgorsza jest wizja piekła

Argentyna i wielkie marzenie ks. Bosko

W 1854 roku ksiądz Bosko zakłada Towarzystwo Salezjańskie, aby zapewnić trwałość swoich dzieł na następnych kilka lat. Dziesięć lat później rozpoczyna się budowa sanktuarium Maryi Wspomożycielki, dzieło tak bardzo bliskie świętemu.

TORINO
Geobia -cc by-sa 4.0

Opisaliśmy miejsca związane z ks. Bosko we Włoszech, a teraz udajmy się na małą wycieczkę – tym razem po Argentynie, kraju pierwszych misji. 11 listopada 1875 roku ks. Bosko wysyła pierwszą wyprawę z Juanem Cagliero na czele. Dalej z Argentyny salezjanie przybędą ze swoimi oratoriami do innych państw Ameryki Łacińskiej.

PATAGONES
medra-(cc by-sa 4.0)

O wsparcie misjonarzy prosi arcybiskup Aneiros, który proponuje księdzu Bosko przejęcie probostwa na parafii w Buenos Airesoraz zarządzanie internatem dla dzieci w San Nicolás de los Arroyos.

Druga ekspedycja dociera do Patagonii. Było to wielkie marzenie ks. Bosko, które ziściło się w 1879 roku. Carmen de Patagones to pierwsza miejscowość w Argentynie, w której zaczyna rozwijać się dzieło salezjańskie. Z czasem pojawia się także w Chos Malal, Bahía Blanca, Junín de los Andes oraz wielu innych miejscach.


FAMILY, HAPPY, OUTDOOR

Czytaj także:
5 kluczy do sukcesu wychowawczego według św. Jana Bosko

Tags:
ksiądzpielgrzymka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail