Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 18/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Tej zabawki nie kupuj małemu dziecku. Lekarze ostrzegają [ZDJĘCIA]

MAGNETYCZNE KULKI

Berke | Shutterstock

Redakcja - 16.12.20

Lekarze przestrzegają przed kupowaniem małym dzieciom zabawek, które nie są dostosowane do ich wieku i zawierają kulki magnetyczne, zwane inaczej magnesami neodymowymi. Po ich połknięciu bywa, że konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Mali pacjenci z magnetycznymi kulkami w przewodzie pokarmowym nie należą do rzadkości. Jak informuje dr Magdalena Dobrowolska, rezydentka pediatrii w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, z takimi przypadkami na swoim oddziale ma do czynienia nawet raz w tygodniu.

50 kulek magnetycznych w brzuchu

W listopadzie tego roku portal RMF FM podał, że do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziecko, które połknęło ponad 50 takich kulek. Dzięki szybkiej reakcji rodziców udało się je wydobyć dzięki endoskopowi. Mniej szczęścia miała dwójka rodzeństwa, które przez około dwa miesiące uskarżało się na bóle brzucha oraz problemy z wypróżnianiem. W ich przypadku nie dało się już uniknąć operacji.

Dr Dobrowolska w rozmowie z Aleteią wyjaśnia, w jakich sytuacjach jest to zupełnie niezbędne:

Interwencja chirurgiczna jest potrzebna, gdy kulki znajdujące się w różnych częściach jelita połączą się ze sobą, a pomiędzy nimi znajdzie się ściana jelita. Może wówczas dojść do perforacji, czyli mówiąc prostym językiem, do powstania dziury w jelicie. Druga sytuacja to niedrożność przewodu pokarmowego, kiedy kulki zablokują światło jelita i uniemożliwiają przesuwanie treści jelitowej.

Gdy dziecko połknie więcej takich kuleczek, te zbijają się i formują łańcuszek. Ten potem może powodować: ucisk, niedrożności, martwicę, przetokę (połączenie narządów), a w ekstremalnej sytuacji zagrożenie życia.

Sytuacja może okazać się mniej brzemienna w skutkach, gdy dziecko połknie tylko jedną taką kulkę. Wówczas bardzo prawdopodobne, że uda się ją wydalić razem z treścią pokarmową. Mimo to, także i wtedy warto poradzić się lekarza.

Dziecko połknęło magnetyczną kulkę, co robić?

Co powinien zrobić rodzic, który podejrzewa, że dziecko mogło połknąć magnetyczne elementy? Zdaniem lekarzy w pierwszej kolejności powinny nas zaniepokoić bóle brzucha, brak apetytu, wymioty (także fusowate wymioty z domieszką krwi) czy smoliste stolce z domieszką krwi.

Jeśli mamy podejrzenie, że dziecko połknęło kulki, należy zgłosić się do lekarza i nie czekać, aż rozwiną się objawy – radzi dr Dobrowolska w rozmowie z Aleteią.

Dr Magdalena Dobrowolska prowadzi konto na Instagramie (@doctor.in.travel). Opublikowała na nim m.in. zdjęcia RTG oraz wstrząsające fotografie kulek wydobytych chirurgicznie. W jednym z przypadków nie dało się uniknąć usunięcia fragmentu jelita.

Zobacz galerię zdjęć:

Lekarze nawołują, by przed zakupem bożonarodzeniowych prezentów zwrócić uwagę na ulotki oraz informację dotyczące wieku, w którym dzieci mogą bez ryzyka korzystać z określonych gadżetów.

Źródło: instagram.com/doctor.in.travel, RMF FM


DZIEWCZYNKA W SKLEPIE

Czytaj także:
8 powodów, dla których zastanowisz się dwa razy, zanim kupisz dziecku kolejną zabawkę


ZABAWKI DLA DZIECI PRZEKAZUJĄCE WIARĘ

Czytaj także:
Wyjątkowe zabawki na prezent, które odzwierciedlą twoją wiarę? Mamy kilka propozycji

Tags:
Boże Narodzeniedzieciprezent
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail