Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

100 bożonarodzeniowych szopek z całego świata. Niezwykła wystawa w Watykanie [zdjęcia]

WEB2-AMNSE2020-100-NATIVITY-SCENES-Vatican-Antoine-MEkary-ALETEIA-AM_6150.jpg

Antoine Mekary | ALETEIA

Katolicka Agencja Informacyjna - 16.12.20

„Boże Narodzenie 2020 powinniśmy przeżywać bardziej intensywnie, mimo cierpień, jakie spadają na wielu ludzi walczących z pandemią” – mówił abp Rino Fisichella. W Watykanie można oglądać szopki z całego świata.

Pod kolumnadą Bazyliki św. Piotra 13 grudnia otwarta została wystawa „100 bożonarodzeniowych szopek w Watykanie”. Otworzył ją abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. W minionych latach szopki były prezentowane najczęściej w kościołach i salach wystawienniczych. W tym roku, że względu na pandemię koronawirusa, wystawę postanowiono umieścić na wolnym powietrzu. Będzie czynna do 10 stycznia.

100 bożonarodzeniowych szopek w Watykanie

Wystawa „100 bożonarodzeniowych szopek w Watykanie”stała się już tradycją, pomimo pandemii, powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Fisichella.

„Zdecydowaliśmy się umieścić wystawę pod gołym niebem ze względów bezpieczeństwa, z wytyczoną ścieżką dla zwiedzających tak, aby nie dopuścić do zakażeń” – podkreślił włoski hierarcha kurialny.

Na wystawie znajdują się dzieła prezentujące sztukę szopkarską z całego świata. Wstęp jest wolny, wystawa jest czynna codziennie w godzinach 10-22. Wieczorem będzie można podziwiać „grę świateł”.
Czytaj także:
Gdzie jest największa na świecie szopka bożonarodzeniowa?

Szopki z całego świata w Watykanie

Abp Fisichella zwrócił uwagę, że szopka jest symbolem skromności. „Stojąc przed szopką, musimy pamiętać, że stoimy przed prostotą wyobrażenia miłości Bożej do nas. Pan nas miłuje takimi, jakimi jesteśmy”, stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Abp Fisichella przypomniał też, że Boże Narodzenie 2020 powinniśmy przeżywać bardziej intensywnie, mimo cierpień jakie spadają na wielu ludzi walczących z pandemią. Prawdą jest, że  śmierć, choroba, samotność i niepewność powodują niepewność nadziei, ale tak samo jest prawdą, że wszystkie te trudności musimy pokonać.

„Musimy mieć pewność, że nie jesteśmy sami, ponieważ tak wielu ludzi wraz z nami przeżywa to samo wydarzenie, a nade wszystko musimy pamiętać, że Bóg nas nigdy nie opuści” – to jest, zdaniem abp. Fisichelli, przesłanie płynące z betlejemskiego żłóbka.

A „jeśli mamy uczucie smutku czy samotności, pójdźmy do żłóbka i wpatrzmy się w Dzieciątko Jezus, które chce nas powitać. Wtedy i my wyciągnijmy do Niego ramiona, obejmijmy Go i poczujemy się mniej samotnie”.


SZOPKI Z CAŁEGO ŚWIATA

Czytaj także:
Bożonarodzeniowe szopki z całego świata. Zobacz najpiękniejsze! [galeria]


KRAKOWSKIE SZOPKI, TRADYCJA, UNESCO

Czytaj także:
„Krakowskie szopkarstwo to pasja, która dodaje sił”. Zdjęcia z konkursu

Tags:
Boże Narodzenieszopka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail