Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 23/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Niezniszczalni. 2000 lat dziejów cudu nienaruszonych ciał [zdjęcia]

BŁOGOSŁAWIONA ANNA MARIA GIANNETTI TAIGI

fot. materiały wydawnictwa AA

Wydawnictwo AA - 09.12.20

Wielcy święci, błogosławieni, mistycy. Od św. ojca Pio, przez św. Hannibala Maria di Francia czy św. Bernadettę Soubirous, aż po św. Agnieszkę z Montepulciano. Przedstawiamy świętych, których ciała nie uległy rozkładowi.

Pod słowem niezniszczalność rozumie się konserwację ciała uznawaną za cudowną z punktu widzenia wiary. Czyli będącą skutkiem bezpośredniej interwencji Boga. Taką, która dokonała się bez zabiegów balsamowania i w sposób niemożliwy do wyjaśnienia według praw nauki.

Ciała świętych, które nie uległy rozkładowi

To zjawiska cudowne, charakteryzujące się pewnymi szczególnymi cechami i dotyczące ciał ludzi, którzy żyli w sławie świętości. Brak możliwości naukowego wytłumaczenia takich cudownych konserwacji jest oczywisty z wielu obiektywnych przyczyn, które autor poddaje analizie i które wyjaśnią, dlaczego nie można ich zaliczyć do konserwacji naturalnej ani, tym bardziej, sztucznej.

W wielu przypadkach naukową niewytłumaczalność tego zjawiska w sposób bezapelacyjny potwierdzają pisemne świadectwa oraz oficjalne dokumenty redagowane przez lekarzy i naukowców, powołanych, by sprawdzić stan zachowania ciała Sługi Bożego. Te świadectwa wydają się potwierdzać uwagę Pascala: „Ostatni krok rozumu to uznać, że istnieją liczne i wielkie rzeczy, które go przerastają”.

Kliknij w galerię zdjęć, by poznać świętych, których ciała nie uległy rozkładowi

*Tekst powstał na podstawie książki G. Fallica, „Niezniszczalni. 2000 lat dziejów cudu nienaruszonych ciał”, Wydawnictwo AA 2020

Zobacz też nasze wideo o relikwiach krwi Chrystusa:

Tags:
święci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail