Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Dogmat, w którym odwrócony zostaje bieg czasu. Skutek poprzedził przyczynę

NIEPOKALANE POCZĘCIE

Vassamon Anansukkasem | Shutterstock

Ks. Mateusz Szerszeń CSMA - 08.12.20

Dogmat ten oprócz swojego maryjnego charakteru uświadamia nam także, że Bóg potrafi działać poza czasem.

Niepokalane poczęcie

To już 166 lat, od kiedy w Kościele ogłoszono dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Wydawać by się mogło, że to szmat czasu, a mimo to w mentalności wielu wiernych niepokalane poczęcie nadal kojarzy się z poczęciem Pana Jezusa.


NIEPOKALANE POCZĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Czytaj także:
Niepokalane Poczęcie: kto tu kogo począł? Uroczystość, której wielu katolików nie rozumie

Zdarza się, że wielu zastanawia się, jak to możliwe, że Jezus został poczęty 8 grudnia, a już 25 grudnia pojawił się na świecie. Pokazuje to jak wiele jeszcze jest do zrobienia w kwestii poprawnego rozumienia tego dogmatu.

Sam dogmat wskazuje na jeden z największych cudów, jakie dokonały się w historii. Był to cud wyjątkowy, gdyż pokazał nam działanie Boga wykraczające poza czas. Na czym on polegał?

Bóg działa poza czasem

Otóż z małżeństwa Anny i Joachima, rodziców Maryi, poczęta została dziewczynka, która nie zaciągnęła winy grzechu pierworodnego. Jednak, żeby mogło się to dokonać, zadziałać musiała łaska wydarzenia, które miało dopiero nadejść.

Było to wydarzenie, którego dokonał Syn owej Dziewczynki. Była to śmierć na krzyżu. Mówiąc wprost: przy poczęciu Maryi zadziałała łaska zbawienia dokonanego w przyszłości przez Jezusa Chrystusa. Aż ciężko to sobie wyobrazić!

Dogmat ten oprócz swojego maryjnego charakteru uświadamia nam także, że Bóg potrafi działać poza czasem. Potrafi dokonać rzeczy, które łamią prawo mówiące: „przyczyna poprzedza skutek”. W tym przypadku skutek poprzedził przyczynę. Odwrócony zostaje bieg czasu. Świat Boga okazuje się dziwniejszy, niż wyobrażają to sobie naukowcy i filozofowie.

Zobaczcie nasze wideo o Niepokalanym Poczęciu:

Dogmat

A jaki praktyczny skutek niesie w sobie ten dogmat? Przede wszystkim uświadamia nam, że to, co dobre w naszym życiu, nie jest ostatecznie naszą własność, ale należy do Boga. Maryja jest niepokalana nie dzięki własnym uczynkom ani własnej naturze, ale z łaskawości Boga.

To co dobre rodzi się w niej z zasług Pana Jezusa na krzyżu. To ważna prawda, bo czasami mamy tendencję do przypisywania sobie dobra, które nie jest nasze. Nawet Pan Jezus wyrażał podobną opinię mówiąc: „Tylko Bóg jest dobry!”.

To prawda. Bóg jest dobry. My tylko naśladujemy Jego dobroć. „Sługami nieużytecznymi jesteśmy, wykonujemy to, co nam polecono”. To żadna hańba dla nas, bo przecież i Maryja zgodziła się na to, aby być pokorną służebnicą Pana. Wolna od grzechu jest świadectwem wielkości Boga – Boga cudów, które wykraczają poza czas i przestrzeń.

Tytuł, lead i śródtytuły pochodzą od redakcji Aleteia.pl.


NIEPOKALANE POCZĘCIE W SZTUCE

Czytaj także:
Jak namalować Niepokalane Poczęcie? Artyści mieli zagwozdkę!


FIGURA MARYI Z MONTICHIARI, GODZINA ŁASKI

Czytaj także:
„Godzina łaski”: specjalne 60 minut Bożego miłosierdzia czy nadużycie?

Tags:
Maryjanauka Kościołazbawienie
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail