Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Królowa Nieba. Życie Maryi w dziełach mistrzów [galeria obrazów]

MARY;OUR;LADY;PAINTING;ART;KS01

fot. "Królowa Nieba. Życie Maryi w dziełach mistrzów", materiały wydawnictwa

Wydawnictwo AA - 21.11.20

Maryja na obrazach to nie tylko matka z dzieckiem na kolanach. Często jest jednak przedstawiana jako postać drugoplanowa scen o charakterze chrystologicznym. Prezentujemy galerię obrazów przedstawiających życie Maryi.

Przedstawienia Matki Bożej w sztuce początkowo odnosiły się wyłącznie do ilustracji wątków biblijnych. Za najstarsze starożytne wizerunki Maryi uznaje się pochodzące z ok. 250 roku malowidło z katakumb Pryscylli w Rzymie oraz z ok. 310 roku z katakumb Domitylli. Ukazują ją w konwencji hellenistycznej, jako matkę z dzieckiem na kolanach.

Maryja na obrazach

W ikonografii starożytnej częsty był typ orantki, ukazanej bez dzieciątka. Miała rozłożone modlitewnie ramiona. Do popularnych należało przedstawienie Pokłonu trzech Króli. Tu jednak postać Matki Boskiej odgrywała rolę drugorzędną. Podobnie zresztą jak w reliefach sarkofagowych. Tu była ukazywana jako matka z dzieckiem w ramionach lub na kolanach. Najczęściej prezentowana jest jako postać drugoplanowa scen o charakterze chrystologicznym, związanych z tajemnicą wcielenia.

Książka Michaela Morrisa na chronologicznym fundamencie odkrywa fascynującą panoramę ikonografii chrześcijańskiej, dedykowanej Najświętszej Maryi Pannie. Prezentuje kolejne epoki z charakterystycznymi dla nich dziełami i znamienitymi artystami. Stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat treści ideowych sztuki chrześcijańskiej. Uczy patrzenia i odczytywania dzieł sztuki w ich teologicznym wymiarze. Jej adresatami są nie tylko osoby zainteresowane sztuką i ikonografią chrześcijańską. Spodoba się też poszukującym pogłębienia tajemnic wiary.

*Tekst na podstawie książki „Królowa Nieba. Życie Maryi w dziełach mistrzów”, o. Michael Morris, Wydawnictwo AA 2020; tytuł, lead, skróty pochodzą od redakcji Aleteia.pl


ANGELICO, Fra Annunciation

Czytaj także:
Wiesz, dlaczego Maryja jest czasem przedstawiana na siedząco?


ARABSKA MADONNA Z DZIECIĄTKIEM, ALBERT AUBLET

Czytaj także:
Najpiękniejszy obraz Maryi z Dzieciątkiem, jaki widziałem


MADONNA

Czytaj także:
Najstarsze wizerunki Matki Bożej. Znasz je? [zdjęcia]

Tags:
malarstwoMaryja
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail