Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Kościół na strychu? Poznaj tajemniczą kaplicę z XVII wieku

ATTIC CHURCH

Shadowgate | CC BY 2.0

Zelda Caldwell - 26.09.20

Kaplica powstała na poddaszu domu kupieckiego, gdy publiczne sprawowanie kultu było w Amsterdamie nielegalne. Niewiele brakowało, aby „Muzeum naszego Pana na poddaszu” zostało zamknięte.

W Amsterdamie w Holandii zachował się ważny pomnik z czasów prześladowań katolików.

Muzeum naszego Pana na poddaszu

The Museum Ons ’Lieve Heer op Solder („Muzeum naszego Pana na poddaszu”) upamiętnia przestrzeń stworzoną w 1663 r., aby katolicy, którym w tym czasie zakazano publicznego odprawiania mszy św. w Amsterdamie w czasach reformacji, mogli potajemnie praktykować wiarę.

Ponad 16 tys. osób podpisało petycję, aby muzeum pozostało otwarte po tym, jak Amsterdam Art Fund ogłosił, że znosi roczną dotację w wysokości 600 tys. euro. Miejski radny ds. kultury podważył decyzję komisji, zapewniając, że kościół, który co roku przyciąga ponad 100 tys. turystów, powinien nadal funkcjonować jako muzeum.

Jak donosi „The Tablet”, bp Jan Hendriks z Haarlem-Amsterdam powiedział: „To piękny i cenny pomnik historii Kościoła katolickiego. Historia dyskryminacji i prześladowań za wiarę, które miały miejsce również w naszym kraju, jest nadal aktualna”.
Czytaj także:
Ty też umrzesz. Ta kaplica wyłożona 5 tys. kości to unaocznienie memento mori [zdjęcia]

Tajny kościół na strychu

Kościół jest przykładem „schuilkerk” czy też „tajnego kościoła”, założonego po utracie przez katolików prawa do publicznego sprawowania kultu. Został zbudowany na wyższych kondygnacjach domu kupieckiego, mógł pomieścić nawet 150 wiernych.

Wolność wyznania została przywrócona katolikom w 1853 r., zaś tajny kościół domowy został przekształcony w muzeum w 1888 r. wraz z otwarciem w pobliżu bazyliki św. Mikołaja.

Zwiedzający wchodzą do kościoła przez podziemny tunel, przechodzą przez pomieszczenia mieszkalne domu, a następnie wchodzą po wąskich schodach do kaplicy. Oddzielna kaplica maryjna, zakrystia i konfesjonał także znajdują się na wyższych kondygnacjach.


SKULLS,CAPUCHIN,RELICS

Czytaj także:
Rzymska kaplica wyłożona… kośćmi 4 tysięcy kapucynów [galeria]
Czytaj także:
Athos. Podglądamy codzienne życie w Republice Mnichów [zdjęcia]

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do soboty w godz. 10-18 oraz w niedziele w godz. 13-18. Na stronie internetowej muzeum kupisz bilet oraz zapoznasz się z procedurami na czas epidemii koronawirusa.

Tags:
ciekawe kościołysztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail