Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Intrygujące odkrycie. Wrak z VIII w. z symbolami chrześcijańskimi i islamskimi

Ma‘agan Mikhael B

Oren Rozen | CC BY-SA 3.0

J-P Mauro - 12.08.20

Pośród załogi statku mogli się znajdować wyznawcy różnych religii, co stanowi rzadki przykład, jeśli chodzi o starożytne relacje międzywyznaniowe.

Badanie wraku statku z VIII w. znalezionego u wybrzeży Izraela dostarczyło ekspertom wielu informacji na temat budowy starożytnych statków śródziemnomorskich, ale także na temat relacji międzywyznaniowych. Wrak znany jako statek Ma’agan Michaelzostał odkryty w 1985 r., ale wykopaliska na tym terenie dopiero dobiegają końca.

Statek Ma’agan Michael

„The Jerusalem Post” donosi, że 1300-letni wrak zatonął zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu. Resztki ładunku pozostały nienaruszone, stąd badacze odkryli sześć różnych przykładów amfor (ceramika w stylu greckim i rzymskim), a dwie z nich były pierwszymi tego rodzaju odkryciami. Ustalono, że wybrane przedmioty były pochodzenia bizantyjskiego lub islamskiego.

Sam statek jest doskonałym przykładem konstrukcji przypominającej muszlę, o której Deborah Cvikel, autorka artykułów naukowych dotyczących wraku, powiedziała „ The Jerusalem Post”, że dla wzmocnienia użyto łączników i usztywnień. Ten typ konstrukcji znacznie różni się od „konstrukcji szkieletowej” z V i VI wieku, ukazując rozwój metod budowy statków w tamtej epoce. Statek Ma’agan Michael zawiera także jedyny przykład drewnianej jednoramiennej kotwicy z kolbą wypełnioną ołowiem.


ARCHAEOLOGICAL DIG

Czytaj także:
Chrześcijańska biżuteria sprzed tysiąca lat? Zobacz to odkrycie!

Symbole chrześcijańskie i muzułmańskie

Obecność towarów handlowych z imperiów chrześcijańskich i islamskich podważył pogląd, że handel między tymi dwoma światami był ograniczony. Dalsze badania ujawniły różnorodne symbole chrześcijańskie wraz z imieniem Allaha wyrytym zarówno na drewnie, z którego zbudowane statek, jak i na znalezionej w nim ceramice.

To właśnie z powodu pomieszania symboli religijnych archeolodzy badający szczątki wraku nie są w stanie określić, czy załoga była chrześcijańska czy też muzułmańska. Jeśli zaś znajdywali się pośród niej wyznawcy obu religii, załoga mogłaby stanowić świetny przykład relacji między wyznaniami w starożytnym świecie.

Zobacz reportaż w „The Jerusalem Post”, by poznać historię odkrycia lub przeczytaj raport archeologów.


ANCIENT MEASURING TABLE

Czytaj także:
Jerozolima: odkryto rynek z czasów Jezusa


FISH,ANCHOR,SYMBOL

Czytaj także:
12 najważniejszych symboli z chrześcijańskich katakumb [zdjęcia]

Tags:
archeologiahistoriaizrael
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail