Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Matka Teresa Pakistanu uhonorowana przez państwo

Ruth-Lewis.png

You Tube/screen

Katolicka Agencja Informacyjna - 28.07.20

Ponad 50 lat opiekowała się porzuconymi i upośledzonymi dziećmi. Przez pół wieku nie miała swojego pokoju, spała w sali razem z dziećmi. Zmarła na koronawirus s. Ruth Lewis otrzymała ważne pakistańskie odznaczenie.

Pakistański rząd docenił ofiarną posługę katolickiej zakonnicy, która zmarła, niosąc pomoc muzułmańskim dzieciom zarażonym koronawirusem. Siostra Ruth Lewis, zwana „matką zapomnianych”, przez ponad 50 lat opiekowała się porzuconymi i upośledzonymi dziećmi. Została uhonorowana „Sitara-e-Intiaz”, jednym z najwyższych państwowych odznaczeń przyznawanych przez Islamską Republikę Pakistanu.

Matka Teresa Pakistanu

Siostra Lewis miała 75 lat. Większość życia spędziła w swym rodzinnym Karaczi, gdzie wraz ze współsiostrami ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Chrystusa Króla prowadziła Dom Pokoju.

W jednym z nielicznych wywiadów powiedziała, że chciała odrzuconym dzieciom stworzyć dom oraz przywrócić uśmiech i nadzieję.

Jej śmierć była prostą konsekwencją jej życia. Postanowiła zostać przy chorych dzieciach licząc się z tym, że może to być jej ostatnia posługa. Tak też się stało

– mówi Radiu Watykańskiemu ks. Daniel John, który długie lata współpracował z Matką Teresą Pakistanu, jak mówiono o zakonnicy zmarłej na COVID-19.

S. Ruth Lewis – matka zapomnianych

„Siostra Ruth zobaczyła oblicze Chrystusa w tych dzieciach i nastolatkach, którzy byli marginalizowani, porzuceni i zapomniani przez społeczeństwo. Jej jedynym pragnieniem było służyć odrzuconym, niezależnie na wyznawaną przez nich wiarę. Chciała im stworzyć rodzinę, przez długie lata otaczała serdeczną troską. Jak ważni dla niej byli podopieczni świadczy fakt, że przez pół wieku nie miała swojego pokoju, tylko spała w sali razem z dziećmi, by służyć im pomocą nawet w nocy, gdyby tego potrzebowały. Była dla nich prawdziwą matką” – mówi ks. Daniel John. I dodaje:

To jej zaangażowanie zostało zauważone i docenione również przez wyznawców islamu, którzy przez lata wspierali finansowo ośrodek. Pogrzeb siostry Ruth został zorganizowany przez państwo. To pokazuje, jak bardzo jej posługa miłosierdzia zaowocowała szacunkiem ze strony wielu muzułmanów w tym kraju.

Prowadzony przez siostrę Ruth „Darul Sukoon”, czyli Dom Pokoju, był schronieniem dla porzuconych i niepełnosprawnych dzieci, cierpiących zarówno na upośledzenie fizyczne, jak i umysłowe. Zakonnica dbała nie tylko o to, by stworzyć im dom i zapewnić edukację, ale zachęcała też do różnorakiej aktywności. W 1998 r. czworo z jej podopiecznych zdobyło medale na Paraolimpiadzie w Stanach Zjednoczonych.

Beata Zajączkowska/vaticannews.va/Karaczi


HOSPITAL

Czytaj także:
Ta 102-letnia zakonnica pokonała koronawirusa! Co powiedziała kapelanowi?
Czytaj także:
Biskup z Brooklynu zachorował na COVID-19. Po tym, jak pomógł kaszlącemu na ulicy


MISJONARKI MIŁOŚCI

Czytaj także:
Zmarła misjonarka: zaraziła się od ubogich, których karmiła

Tags:
koronawirusPakistanzakonnica
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail