Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Możesz teraz wędrować po Camino de Santiago z dowolnego miejsca na świecie

SANTIAGO DE COMPOSTELA

Iesmgb2 | CC BY 2.0

Theresa Civantos Barber - 20.06.20

To „wirtualne Camino” wykorzystuje widok ulic online, pocztówki oraz interaktywną mapę w czasie rzeczywistym, aby pomóc ci przejść najsłynniejszą na świecie trasę pielgrzymkową.

Camino de Santiago to najsłynniejsza trasa pielgrzymkowa na świecie i nie bez powodu. Od IX wieku niezliczeni pielgrzymi przeszli różne dystanse, a niektórzy nawet 772 km, by dotrzeć do grobu św. Jakuba Apostoła w katedrze w Santiago de Compostela.

Tysiące ludzi planuje odbyć tę pielgrzymkę każdego roku, szczególnie w lecie. W tym roku ograniczenia związane z pandemią zmieniły te plany. Ale wirtualne wyzwanie Camino umożliwia ludziom na całym świecie „chodzenie po Camino” z dowolnego miejsca.

Rejestracja obejmuje następujące korzyści:

  • wirtualne pocztówki podczas podróży,
  • możliwość śledzenia postępów za pomocą interaktywnej mapy w przeglądarce internetowej lub aplikacji mobilnej,
  • widok ulicy twojej wirtualnej lokalizacji,
  • medal ukończenia pielgrzymki,
  • spersonalizowany cyfrowy certyfikat ukończenia.

Mama na Camino

Jedną z osób, która zdecydowała się pielgrzymować z domu jest Katie Murphy, mama z Wisconsin, która uczy sześcioro swoich dzieci w domu. Postanowiła podjąć wyzwanie jako sposób na połączenie jej zainteresowania Camino i zamiłowania do biegania.

„Zawsze chciałam ukończyć prawdziwe Camino jako pielgrzymkę – powiedziała. – Przeczytałam książkę ks. Dave’a Pivonkę o jego doświadczeniach z Camino i obejrzałem film Droga.

Murphy, mając szóstkę dzieci, mówi, że nie jest w takim momencie życia, w którym faktycznie mogłaby ukończyć prawdziwe Camino, ale zaintrygowało ją to wirtualne. Kiedy przyjaciółka przesłała jej informacje na ten temat, pomyślała, że ​​będzie to wspaniały sposób na poznanie Camino bez podróży do Hiszpanii. Wyzwanie zachęciło ją też i zmotywowało jako biegaczkę.

„Uwielbiam biegać – powiedziała – więc jest to idealne wyzwanie, abym przebiegła więcej kilometrów”.

Nawet z domu wyzwanie może być prawdziwą podróżą duchową, ponieważ pielgrzymi podejmują modlitwy i nabożeństwa. Murphy też chce modlić się w swoich intencjach podczas wirtualnego Camino.

„Poprosiłam znajomych za pośrednictwem mediów społecznościowych o prośby modlitewne – powiedziała Murphy – celowo modlę się za tych, którzy prosili o modlitwę, kiedy pokonuję kolejne mile”.

Bardzo cieszy się wirtualnym Camino, a dla każdego zainteresowanego rejestracją ma następujące słowa zachęty:

Jeśli nawet zastanawiasz się nad podjęciem wyzwania, po prostu zaryzykuj i zarejestruj się! Szlak jest o wiele lepiej zorganizowany i interaktywny, niż się spodziewałam. To świetny sposób, aby rzucić sobie wyzwanie fizycznie i duchowo. Podoba mi się otrzymywanie pocztówek z bardziej szczegółowymi informacjami o tym, gdzie jestem w podróży. Uwielbiam móc zobaczyć, gdzie jestem na prawdziwym Camino, dzięki interaktywnym mapom. Bardzo fajnie jest też zobaczyć, ilu innych ludzi podróżuje.

Wirtualne Camino może być źródłem refleksji i rozwoju fizycznego i duchowego, nawet bez opuszczania rodzinnego miasta.

„Myślę, że tak wielu ludzi czuje się obciążonych wszystkim tym, co działo się w naszym kraju w ciągu ostatnich kilku miesięcy – powiedziała Murphy. – To wyzwanie jest świetnym sposobem na zmianę i koncentrację – duchową i fizyczną, na czymś innym”.


CAMINO Z TEŚCIOWĄ

Czytaj także:
– Gdzie spędzisz wakacje? – Na Camino. – Świetnie! Sam? – Nie, z teściową


AMINO DE SANTIAGO

Czytaj także:
Planowaliście Camino? Szlak św. Jakuba w wakacje znów będzie otwarty

Tags:
caminopielgrzymka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail