Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego by być sobą potrzebujemy bliskich relacji?

BLISKIE RELACJE

Dragon Images | Shutterstock

Ilona Przeciszewska - 04.06.20

Bliskie więzi przybliżają nas do samych siebie, pozwalając odkryć to, co przez nas zamknięte, schowane i opuszczone.

Starasz się być sobą w swoim życiu? Dążysz do autentyczności i samorealizacji? Próbujesz na różne sposoby wyrażać samego siebie? Z pozoru może wydawać się to proste. Tymczasem nie tak łatwo określić, co tak naprawdę oznacza bycie sobą.

Możemy zadowalać się powierzchownym poznaniem samego siebie. Niemniej jednak jest to bardziej fałszywy obraz naszej osoby niż jej prawdziwa wersja. Poszukiwanie siebie jest bowiem dynamicznym procesem, niekończącym się w jakimś arbitralnie wyznaczonym przez nas punkcie. Jest nieprzerwaną drogą rozpoczynającą się w miejscu ciekawości, która pozwala nam zajrzeć coraz bardziej w głąb swojego serca i poznać to, kim jesteśmy i jaką osobą stajemy się pod wpływem nowych doświadczeń.

Ucieczka od siebie

W swoim wnętrzu mieścimy różne uczucia, które nie zawsze są dla przyjemne. Z tego względu możemy, najczęściej nieświadomie, uciekać od samego siebie. Nie chcemy znać prawdy, ponieważ ona jest dla nas zbyt bolesna. Niektóre obecne w nas przeżycia mogą być na tyle trudne, że niełatwo jest nam je poczuć i spróbować o nich pomyśleć. Tak więc nie możemy być z nimi w kontakcie i oddalamy się od siebie. Pomocna może okazać się wówczas świadomość faktu, że nie musisz być sam ze swoimi trudnymi uczuciami. Ponadto obok tego, co niekomfortowe, możesz odszukać również to, co przyjemne, czego będziesz mógł się „przytrzymać”, spotykając w sobie bolesne stany.

Poszukiwanie siebie to proces, który wymaga od nas czasu. Niekiedy próbujemy poznawać się „na skróty”. Być może chciałbyś się określić przez wykonanie piętnastominutowego testu osobowości? Może przeczytać książkę o sposobach na szczęście? Lubisz poradniki na różne tematy? To wszystko może pomóc ci w odkrywaniu siebie, jeżeli nie zastąpi twojej własnej, codziennej refleksji nad sposobem swojego myślenia, przeżywania czy zachowania w danych sytuacjach. To z pewnością mniej wygodna wersja, wymagająca czasu i wysiłku z naszej strony, ale otwierająca nas na znalezienie naszej prawdziwej, zgodnej z nami drogi swojego życia.

Bycie ze sobą „na żywo”

Aby poznawać siebie, potrzebujesz być ze sobą w kontakcie „na żywo”. Coraz częściej funkcjonujemy wyłącznie w przestrzeni wykonywania wszelakich zadań, a tak zwane nicnierobienie staje się niemałym wyzwaniem. Będąc nieustannie na zewnątrz, rzadko docieramy do własnego wnętrza. Pomyśl o tym, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia ci bycie z samym sobą. Najczęściej składa się na to wiele czynników, które mają swoje funkcje i są związane z różnymi doświadczeniami w twoim życiu.

Szukanie siebie to odległa i niekończąca się podróż, która nie może odbywać się w izolacji. Potrzebujesz związków z innymi, aby stać się w pełni sobą. Bliskie więzi przybliżają nas do samych siebie, pozwalając odkryć to, co przez nas zamknięte, schowane i opuszczone. Możemy mniej lub bardziej świadomie obawiać się „ujawniania” siebie w relacjach. Jak myślisz, czego się boisz? Każdy lęk można w sobie zrozumieć, a dzięki temu bardziej poznać siebie. Ponadto możesz zastanowić się nad tym, czy nadal chciałbyś podejmować wysiłek zasłaniania się przed innymi, pozbawiając się szansy na odkrycie w relacji tego, co piękne, lubiane i chciane.


MARCIN SZREDER

Czytaj także:
Marcin Szreder – bokser, który wygrał z koronawirusem. „To była walka o życie, pomogła mi Maryja” [wywiad]


CHILDREN DRAWING

Czytaj także:
Chcesz wiedzieć, co kryją w sobie rysunki twoich dzieci?

Tags:
psychologia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail