Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

10 sposobów dla ojców na zbliżenie się do Boga. Od samego św. Józefa!

OJCIEC

valbar | Shutterstock

Annabelle Moseley - 24.04.20

Św. Józef może być niesamowitą i skuteczną inspiracją dla każdego taty. Skorzystajcie z jego rad, a wasze ojcostwo nabierze nowego ducha!

Znasz kogoś, kto wkrótce zostanie ojcem? Jeśli tak, to jest to doskonały czas, aby przypomnieć mu o wielu błogosławieństwach, które może otrzymać za przykładem św. Józefa. Dla tych zaś, którzy mają już jakiś staż ojcowski, po prostu przypominamy 10 lekcji udzielanych przez św. Józefa.

1

Ufaj, że taka jest wola Boga w twoim życiu

Idź za przykładem św. Józefa i zaufaj! Jesteś powołany do bycia wspaniałym ojcem.

2

Podejmij wielkie wyzwanie

W latach poprzedzających małżeństwo i założenie rodziny mężczyzn często pociągają działania, które wymagają podejmowania ryzyka i zawierają element wyzwania i przygody. Mogą to być np. szybkie samochody, spływy kajakarskie, sporty czy też wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej. Obecnie musisz być bardziej świadomy ryzyka, które podejmujesz.

Jednak nie popełnij błędu: niech uderzenia adrenaliny z czasów twojej młodości nie mają wpływu na twoje ojcostwo. A ojcostwo to największa życiowa przygoda. W młodości marzyłeś o byciu prawdziwym wojownikiem, superbohaterem, odkrywcą czy pionierem przecierającym szlak. Obecnie wreszcie masz tę niepowtarzalną szansę i jesteś do niej stworzony. Witamy w świecie ojcostwa.

3

Miej marzenia o przyszłej rodzinie

Spełnia się twoje marzenie. Niedługo urodzi się twoje dziecko, największe marzenie życia. Kiedy myślisz o tym, co chcesz dać swojej rodzinie czy o swojej relacji z dzieckiem, pamiętaj, że święty Józef modlił się nawet we śnie. Poproś więc św. Józefa, aby pomógł ci zrealizować marzenia odnośnie twoich dzieci. Dobrzy ojcowie, ci, którzy idą za przykładem św. Józefa, mają mądre marzenia co do swoich dzieci.

4

Bądź liderem swojej rodziny

Twoja rodzina (bez względu na to, jak silna jest twoja żona i dzieci) będzie chciała od ciebie wykazania się postawą służebną. Podobnie jak św. Józef, bądź głową domu, kimś kto żyje, aby służyć i dawać przykład, który pozostali domownicy szanują.

5

Oddawaj owoce swojej pracy Bogu

Z całą pewnością twoja obawa o byt materialny jest obecnie uzasadniona. Nawet jeśli nie masz wielkich dochodów, oddawaj ich część ubogim i potrzebującym. To pokazuje, że Bóg jest dla ciebie zawsze na pierwszym miejscu. Św. Józef był ubogi, lecz mimo to podczas Ofiarowania w świątyni złożył ofiarę z synogarlic!

6

Chroń żonę i dziecko

Każda kobieta (nieważne, jak silna) potrzebuje bohatera, i z całą pewnością dzieci także chcą za takiego postrzegać swojego ojca. Tak jak św. Józef uratował życie swojej rodziny, prowadząc ją do Egiptu, tak i ty musisz pamiętać, że jesteś obrońcą twoich najbliższych.

7

Pracuj na utrzymanie rodziny

Św. Józef jest patronem osób pracujących. Sam ciężko pracował jako cieśla. Módl się do niego, a on nigdy nie odwróci się od ciebie i pomoże ci zapewnić byt rodzinie.

8

Ucz swoje dzieci wartości wytężonej pracy, wiary i miłości

Pomyśl, jakim świetnym przykładem był w tym względzie św. Józef i naśladuj go.

9

Niech w twojej rodzinie króluje miłość

Pewien mądry kapłan powiedział mi kiedyś, że jedynym niedostatkiem, na który Bóg nie pozwolił swojemu Synowi, była dysfunkcyjna rodzina. Jezus znał biedę, wiedział, co to ból i cierpienie, ale miał najlepszą rodzinę: Maryja była najukochańszą z matek, a św. Józef najbardziej wytrwałym z ojców.

Pamiętaj: dziecko, które ma dorastać do wielkich rzeczy, potrzebuje fundamentów wielkiej miłości, głębokiej wiary i ogromnego zaangażowania. Możesz zagwarantować to swojemu dziecku, będąc tym, który jednoczy rodzinę i – niczym dobry żołnierz – nigdy nie porzuca swojego posterunku!

10

Bądź łagodny i odważny zarazem

Symbolem św. Józefa, cieśli, który przeprowadził swoją rodzinę pieszo z Betlejem do Egiptu, jest lilia. Najsilniejszy mężczyzna obok Chrystusa, który z taką mocą ochraniał Matkę Bożą i jej Dziecko, ma za symbol delikatny kwiat lilii. Niech ten atrybut odważnego cieśli będzie i twoim symbolem.
Czytaj także:
Kiedy dyskretna obecność świętego Józefa przekazuje to, co najważniejsze


OJCOSTWO

Czytaj także:
„Do niedawna wystarczyło nie pić i nie bić, dziś to za mało”. Jak wygrać ojcostwo?

Tags:
ojciecśw. Józef
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail