Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Każda z nas jest inna, każda wyjątkowa. Jak odkryć swoją kobiecość?

KOBIECOŚĆ

Apostolos Vamvouras/Unsplash | CC0

Ilona Przeciszewska - 16.04.20

Szukając swojej kobiecości, nie znajdujesz tak naprawdę czegoś, co już jest i będzie istniało w tobie na zawsze. Wręcz przeciwnie. Zobaczysz raczej to, jaką kobietą stałaś się w procesie tych poszukiwań.

Jak odkryć swoją kobiecość? Tak postawione pytanie słusznie kieruje cię do własnego wnętrza. W sposobie przeżywania samej siebie możesz odnaleźć lub zagubić własną kobiecość. Coś zewnętrznego, na przykład określony ubiór czy zrobienie sobie makijażu może pomóc ci poczuć się bardziej kobieco, ale owe dążenia oderwane od prawdziwie przeżywanych uczuć i pragnień twojego serca mogą nie doprowadzić cię do celu, jaki chcesz osiągnąć – do miejsca, w którym będziesz pewna własnej kobiecości, odkryjesz jej znaczenie i poczujesz się ze sobą dobrze. Odkrywanie własnej kobiecości to wewnętrzny proces rozumienia samej siebie.

Bez ideału

Próby odnalezienia w sobie kobiecości może utrudniać ci narzucanie sobie sztywnego schematu określającego pewien ideał kobiety, który starasz się osiągnąć, nie zważając na własne potrzeby, cechy, preferencje czy zamiłowania. Możesz dążyć do spełnienia własnych wymagań lub oczekiwań innych osób, pomijając przy tym samą siebie. Być może ważne będzie wówczas przyjęcie przekonania, że możesz być kobietą we własnym wydaniu i nie potrzebujesz kierować się w tym względzie społecznymi wzorcami czy własnymi wyobrażeniami o tym, jaka kobieta powinna być, a jaka nie.

Ważny może okazać się powrót do samej siebie z dawnych lat, do okresu swojego dzieciństwa. Mniej lub bardziej świadomie twoja kobiecość kształtowała się już wtedy, kiedy byłaś małą dziewczynką i obserwowałaś różne kobiety w twoim najbliższym otoczeniu. Jaki wzorzec kobiety otrzymałaś? Jaka była twoja matka czy babcia? A może w twojej przeszłości nie było przy tobie żadnej kobiety, którą mogłaś naśladować?

Wiem, co czuję

W dzieciństwie mimowolnie „wchłaniamy” pewne przekonania i normy, które najczęściej nieświadomie odtwarzamy w obecnej chwili życia. Z pewnością możesz często doświadczać tego, że robisz coś, czego nie chcesz lub przeżywasz dane sytuacje w niezrozumiały sposób, nie wiedząc, dlaczego tak się dzieje. Poza tym twoje usilne starania, aby siłą woli i rozumu coś w sobie zmienić, mogą nie odnosić oczekiwanych rezultatów. Korzystna może okazać się zatem praca nad świadomością własnych uczuć, myśli i zachowań oraz próba ich zrozumienia w kontekście doświadczeń z przeszłości.

Możesz pomyśleć o tym, co podobnego widzisz u siebie w kobietach ze swojej najbliższej rodziny czy bliskiego otoczenia. Możesz zaobserwować też, jakie podobieństwa łatwo ci przyjąć i zaakceptować, a przed czym wolałabyś „uciec”. Może się okazać, że oddalanie od siebie tych trudniejszych, niechcianych aspektów „odziedziczonej” kobiety, którą nosisz w swoim sercu, może utrudniać ci pełne odczuwanie siebie jako kobiety. Być może potrzebujesz najpierw je przyjąć i zrozumieć, aby możliwa była prawdziwa zmiana, którą pragniesz w sobie dokonać. Pomyśl o tym, że im bardziej czegoś w sobie nie chcesz, tym mocniej to „coś” może w tobie działać.

Ciało prawdę ci powie

W poszukiwaniu swojej kobiecości ważnym aspektem może okazać się uwaga poświęcona własnemu ciału. Pomyśl o tym, jaki jest twój stosunek do swojego ciała. Jaka relacja was łączy? Istotna może okazać się praca nad świadomością swojego ciała i pogłębienia z nim kontaktu. Zaznajamianie ciała jest tożsame z poznawaniem samej siebie. Możesz nauczyć się rozpoznawać zarówno przyjemne, jak i mniej przyjemne cielesne impulsy, a tym samym bardziej rozumieć siebie. Nawiązywanie kontaktu z ciałem może pomóc ci w odkrywaniu własnej seksualności – ważnego obszaru twojego kobiecego JA.

Szukając swojej kobiecości, nie znajdujesz tak naprawdę czegoś, co już jest i będzie istniało w tobie na zawsze. Wręcz przeciwnie. Zobaczysz raczej to, jaką kobietą stałaś się w procesie tych poszukiwań. Już sama podróż w głąb samej siebie może stać się docelowym miejscem, ponieważ na każdym etapie swoich odkryć możesz na nowo zobaczyć w sobie kobietę, której szukasz. W obecnym momencie w swoim życiu cały czas możesz poszukiwać różnych wzorców kobiet. Inspiruj się i podążaj za tym, co ci imponuje.


SUN LIGHIT

Czytaj także:
Jakiej kobiecości pragnął Bóg dla kobiety?
Czytaj także:
Nasza siła jest we wrażliwości. Kobiecość oczami naszych Czytelniczek

Tags:
kobiety
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail