Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/05/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Utknąłeś w domu przez koronawirusa? „Odwiedź” te muzea. Online!

MUZEUM

Igor Miske/Unsplash | CC0

Marta Brzezińska-Waleszczyk - 17.03.20

Ze względu na zagrożenie koronawirusem zamknięte są muzea, kina, teatry. Czas w domu można jednak spędzić ciekawie, np. zwiedzając online – od tych najsłynniejszych muzeów, jak MoMA, Luwr czy Uffizi po polskie placówki.

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa. Tego samego dnia polskie władze podjęły decyzję o zamknięciu wszystkich placówek kulturalnych, jak teatry, muzea, galerie sztuki czy kina. Szczęśliwie, wiele z tych instytucji na ten wyjątkowy czas przygotowało specjalną ofertę dostępną w internecie. Czas kwarantanny ze względu na koronawirusa nie musi być czasem straconym. Co więcej, nie musi się ograniczać wyłącznie do Netflixa (albo HBO GO) i scrollowania mediów społecznościowych. #Zostanwdomu i skorzystaj z kultury online!

Kwarantanna z powodu koronawirusa? Zwiedzaj online!

Jednymi z pierwszych polskich muzeów, które zaoferowały wirtualne zwiedzenie, są warszawskie placówki: Muzeum Powstania WarszawskiegoDom Spotkań z Historią czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Co ciekawe, prócz „zwykłego” zwiedzania instytucje te oferują m.in. eksperckie spotkania i wykłady. POLIN na przykład zachęca nauczycieli i uczniów do wzięcia udziału w wirtualnych lekcjach historii – na profilu placówki znajdziemy odpowiednie linki dla gimnazjów i szkół średnich oraz podstawowych.

Na wirtualne lekcje historii zaprasza także Muzeum Powstania Warszawskiego. Z kolei Dom Spotkań z Historią oferuje udział w wirtualnej wycieczce po dawnej Warszawie. Mapa pozwala odwiedzić miejsca tworzące historię Warszawy – miasta, jak zapamiętali je jego mieszkańcy.

Działalność online prowadzi także Narodowa Galeria Sztuki Zachęta. Pracownicy galerii napisali:

Zastanawiamy się, jak instytucja sztuki może funkcjonować bez otwartej siedziby, kiedy publiczność pozostaje w domach, pracownicy w większości pracują zdalnie, a w ciemnych i pustych salach wystawowych znajdują są aż cztery nowe wystawy, które otworzyliśmy w ostatnim miesiącu. Chcemy być z Wami w kontakcie w tym trudnym dla wszystkich czasie i zaproponować skorzystanie z tych form, zasobów, materiałów, które są dostępne 24/7, bez konieczności wychodzenia z domu.

Placówka uruchomiła spontaniczny, 14-dniowy cykl działań #ZachętaOnline, w ramach którego oferują oprowadzanie online po Zachęcie, rekomendacje książek czy udostępnione za darmo aktualne i archiwalne wydania Magazynu Zachęta.

Sztuka w czasie zarazy. Zwiedzaj online, MoMa, Luwr, Uffizi i setki innych!

Dobrze zaznajomieni z polskimi zasobami kultury chętnie skorzystają z ofert zagranicznych instytucji. Teraz najlepsze muzea świata, od Londynu po Seul, można zwiedzać z perspektywy własnej kanapy (i to chyba jedna z niewielu, ale za to jakich, zalet kwarantanny – jeśli w ogóle można o tej sytuacji mówić w perspektywie zalet…).

W ramach Google Arts&Culture (TUTAJ) dostępne jest wirtualne zwiedzanie kilkuset muzeów i wystaw na całym świecie. Do programu weszły m.in. Muzeum Brytyjskie w Londynie, Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, Guggenheim w Nowym Jorku oraz setki innych miejsc, gdzie można zdobywać wiedzę na temat sztuki, historii i nauki.

I tak w Muzeum Brytyjskim zobaczymy m.in. rzeźby z ateńskiego Partenonu czy Kamień z Rosetty. Dzięki Google Street View możemy zobaczyć słynne schody z Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku oraz kolekcję malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego i sztuki współczesnej. Narodowa Galeria Sztuki w Waszyngtonie oferuje z kolei dwie wystawy: amerykańskiej mody z lat 1740–1895 oraz prac holenderskiego malarza barokowego Johannesa Vermeera.

W paryskim Musée d’Orsay zobaczymy m.in. dzieła Moneta, Cézanne’a i Gauguina, zaś za pośrednictwem strony Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu zapoznamy się ze zbiorami współczesnej sztuki Azji. W Muzeum Pergamońskim w Berlinie zobaczymy z kolei zrekonstruowany Wielki Ołtarz Zeusa, hellenistyczne rzeźby czy słynną bramę Isztar. W Rijksmuseum (holenderskie muzeum narodowe w Amsterdamie) zobaczymy m.in. kolekcje Vermeera czy Rembrandta, zaś największą kolekcję dzieł van Gogha udostępnia muzeum w Amsterdamie (w jej skład wchodzi 200 obrazów, 500 rysunków i ponad 750 listów).

Swoje zbiory online udostępnia także Galeria Uffizi z Florencji, jedno z najstarszych muzeów w Europie, w którym znajdują się słynne na całym świecie zbiory rodziny Medyceuszy. Jest tu np. „Święta Rodzina” Michała Anioła, „Zwiastowanie” da Vinci czy „Wenus z Urbino” Tycjana. Zwiedzanie w sieci udostępnia także Muzeum J. Paula Getty’ego z Los Angeles, MASP (Museu de Arte) w  São Paulo, Narodowe Muzeum Antropologiczne w Meksyku, Luwr, Muzeum Fridy Kahlo w Meksyku, National Gallery of Modern Art w New Delhi czy The Israel Museum w Jerozolimie. Można długo wyliczać – i całe szczęście, bo #zostanwdomu i skorzystaj z kultury online!

*Źródła: Travelandleisure.com, Kulturalna Warszawa


ANNA JANTAR

Czytaj także:
„Chciała dzielić się talentem, jaki otrzymała od Boga”. Wspomnienie Anny Jantar


MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA

Czytaj także:
Marta Żmuda Trzebiatowska: W słabszych momentach ratowała mnie wiara


Cobh, The Queenstown Story at Cobh Heritage Centre

Czytaj także:
Butelka wody święconej z Titanica z… pożegnalnym listem?

Tags:
koronawirussztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail