Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Post dobrze wpływa na zdrowie. Znasz wszystkie korzyści?

SMOKED MACKEREL

Sea Wave I Shutterstock

Monica Costa - 28.02.20

Okazuje się, że wielkopostne wymagania Kościoła są nie tylko dobre dla naszej duszy, ale także dla naszego ciała!

Podczas Wielkiego Postu Kościół zaleca, abyśmy zachowywali ścisły post w Środę Popielcową i Wielki Piątek i powstrzymywali się od mięsa w każdy piątek. Ale czy to zalecenie wiąże się z jakimś ryzykiem dla zdrowia, czy też jest korzystne?

Po pierwsze, powinniśmy zdać sobie sprawę, że istnieje różnica między postem a abstynencją.

Korzyści z postu

Post ścisły narzucony przez Kościół katolicki polega na zjedzeniu jednego posiłku do syta i dwóch mniejszych i dotyczy tylko zdrowych osób powyżej 18. roku życia i poniżej 60. roku życia oraz tylko przez dwa dni w roku – w Środę Popielcową i Wielki Piątek .

Są tacy, którzy wybierają bardziej radykalny post, być może składający się z chleba i wody przez więcej dni niż jest to wymagane, jako wyraz ich oddania. Ta praktyka jest kontynuacją starożytnej tradycji i jest obecna w prawie wszystkich religiach.

Mojżesz i sam Jezus pościli przez 40 dni. Muzułmańskie przestrzeganie Ramadanu zabrania jedzenia i picia w ciągu dnia przez 30 dni. Mahatma Gandhi również regularnie praktykował post.

Z medycznego punktu widzenia uważamy coś za post, gdy przyjmujemy mniej niż 300 kalorii dziennie i spożywamy tylko płyny. Kiedy robimy post lub przedłużony post jako dobrowolną i kontrolowaną praktykę, ciało zaczyna konsumować swoje rezerwy, co może być bardzo zdrową praktyką, jeśli odbywa się to ze zdrowym rozsądkiem i roztropnością, pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza.

W większości społeczeństw zachodnich jemy więcej, niż nasze ciało naprawdę potrzebuje. Kiedy nasz organizm nie musi pracować tak ciężko, by strawić jedzenie, nasze ciało przechodzi w „oczyszczanie”. Niektórzy pracownicy służby zdrowia uważają, że może to nam pomóc:

  • eliminować toksyny,
  • poprawić równowagę ciała,
  • obniżyć cholesterol,
  • wzmocnić układ odpornościowy,
  • pomoc w przewlekłym bólu i chorobach reumatoidalnych i zapalnych.

Przedłużony lub regularny post może jednak stwarzać pewne problemy, dlatego szukanie porady u lekarza przed, w trakcie i po radykalnym poście jest kluczem do uniknięcia negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Korzyści z abstynencji od mięsa

Kościół zaleca powstrzymywanie się od mięsa tylko w Środę Popielcową i we wszystkie piątki, dla osób powyżej 14. roku życia.

W 2015 r. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport zalecający ograniczenie spożycia czerwonego mięsa jako środka zapobiegania rakowi jelita grubego. Jest to jeden z wielu raportów i badań wykazujących, że spożywanie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa może być szkodliwe dla serca i może zwiększać ryzyko niektórych nowotworów.

Jednocześnie mięso dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych, w tym białka, żelaza, witamin A i B, żelaza, cynku i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Z tego powodu, jeśli zdecydujemy się przestać jeść mięso, powinniśmy to zrobić z pomocą dobrego dietetyka, który pokaże nam, jakie inne produkty dostarczą nam potrzebnych składników odżywczych.

Ponieważ badania pokazują, że ograniczenie spożycia mięsa może poprawić ogólny stan zdrowia, wyeliminowanie go z naszej diety raz w tygodniu i zastąpienie warzywami lub rybami może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.


WIELKI POST

Czytaj także:
Jeśli w Kościele zaniedbamy Wielki Post, nastąpią czasy degeneracji duchowej


Spokojna kobieta

Czytaj także:
Osiągnąć pokój serca – wyzwanie na początek Wielkiego Postu

Tags:
postzdrowie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail