Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Prawdziwa tunika, którą nosił Święty Franciszek z Asyżu?

ŚWIĘTY FRANCISZEK Z ASYŻU

Zvonimir Atletic | Shutterstock

J-P Mauro - 05.02.20

Naukowa analiza zdaje się wykazywać, że jedna sztuka odzieży odnalezionej we włoskiej Cortonie należała właśnie do tego świętego.

Święty Franciszek z Asyżu jest jednym z najpopularniejszych świętych katolickich wszech czasów. Jego wspólnota, Zakon Braci Mniejszych, znana jako franciszkanie, bywa z łatwością rozpoznawalna dzięki okapturzonym tunikom, sznurowym pasom i sandałom, a jako zakon żebrzący (czyli proszący o jałmużnę) zobowiązuje swych członków do składania bardzo wymagającego ślubu ubóstwa.

Jak to bywa w przypadku wielu innych świętych cieszących się powszechnym kultem, nie brakuje kościołów, które pragnęłyby przybliżyć swoją wspólnotę do Świętego Franciszka poprzez nabycie świętych relikwii. Cztery kościoły przechowują tuniki, które, uważano, nosił Franciszek. Jednak po serii naukowych analiz przeprowadzonych w 2007 roku liczbę tę zredukowano do trzech. Badanie naukowe dowiodło, że z całą pewnością jedna z tych tunik może być uznana za oryginalną.

Zespół fizyków z Narodowego Instytutu Fizyki Nuklearnej (INFN) we Florencji dokonał datacji radioaktywnym węglem włókna z dwóch tunik należących prawdopodobnie do Biedaczyny z Asyżu. Jedna z próbek pochodziła z tuniki z kościoła pod wezwaniem Świętego Franciszka w Cortonie, druga – z Bazyliki Świętego Krzyża we Florencji.

Jeanna Bryner z Live Science informuje, że odkryto, iż tunika ze Świętego Krzyża została wykonana między końcem XIII a początkiem XIV wieku. Wiadomo, że św. Franciszek zmarł w 1226 roku, stąd logiczny wniosek, że ta tunika nie mogła do niego należeć.

Tunikę z Cortony datuje się na lata 1155 – 1225, a więc na czas, gdy święty jeszcze żył. Uważa się, że to następca Świętego Franciszka, brat Eliasz, przeniósł ją do Cortony wraz z dwoma innymi relikwiami przypisywanymi świętemu: wyszywaną poduszkę i Ewangeliarzem.

Nie przebadano dwóch pozostałych tunik uważanych za Franciszkowe. Jedna z nich jest przechowywana w domu rodzinnym Franciszka w Asyżu, druga – w sanktuarium La Verna w Toskanii.


ŚWIĘTY FRANCISZEK

Czytaj także:
Oficjum o Męce Pańskiej ułożone przez św. Franciszka. Odmawiaj od czwartku do piątku


ŚWIĘTY FRANCISZEK Z ASYŻU

Czytaj także:
Franciszek z Asyżu. Święty, który doskonale upodobnił się do Mistrza

Tags:
ciekawostkiświęci
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail