Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Nauka dowodzi, że okazywanie wdzięczności czyni nas szczęśliwszymi

WEB3-WOMAN-RAINBOW-SKY-HANDS-FOLDED-GRATITUDE-Shutterstock

Shutterstock

Cerith Gardiner - 04.12.19

Jest naprawdę wiele korzyści płynących z wdzięczności.

Naukowcy odkryli, że sam fakt odczuwania wdzięczności jest korzystny dla naszego zdrowia. Te odkrywcze wnioski zostały opublikowane w artykule Daily Health Post.

Artykuł wyjaśnia, w jaki sposób mózg reaguje na autentyczne uczucie wdzięczności – więc kiedy mówisz swoim dzieciom, aby powiedziały „dziękuję”, wyświadczasz im przysługę. Badanie prowadzone przez psychologów dr. Roberta Emmonsa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i dr. Michaela McCullougha z Uniwersytetu w Miami opierało się na informacjach zwrotnych od trzech grup ludzi na temat fizycznych efektów praktykowania wdzięczności.

Podczas swoich badań psychologowie poprosili różne grupy badawcze o zanotowanie różnych informacji: pierwsi zostali poproszeni o prowadzenie codziennego dziennika wdzięczności, druga grupa uczestników została poproszona o zanotowanie rzeczy, które napawały ich tego dnia wdzięcznością, a ostatnia – żeby nagrać uczucia z tego dnia.

Pozytywni i optymistyczni

Po dziesięciu tygodniach badacze mogli stwierdzić, że ci, którzy wyrażali codzienną wdzięczność, byli bardziej pozytywni i optymistyczni niż inne grupy. Byli również bardziej sprawni fizycznie, z mniejszą liczbą wizyt u lekarza niż w pozostałych dwóch grupach.

Wszystkie te pozytywne opinie są bardzo zachęcające, ale dalsze badania wykazały bardziej namacalny wpływ wdzięczności na jednostkę. Po pierwsze, osoby, które praktykują wdzięczność, odczuwają mniej lęku i dlatego lepiej się śpią. Co więcej, ten lepszy sen i mniej stresu również się opłaca, zmniejszając ryzyko niewydolności serca.

Naukowcy sprawdzili też bardziej szczegółowo, które części mózgu reagują na wdzięczność i jaki wpływ ma to na jednostkę. Stwierdzając, że zwiększona aktywność w częściach mózgu odpowiedzialnych za „poznanie moralne i społeczne, nagrodę, empatię i osąd wartości” oznacza, że ​​„emocje wdzięczności wspierają pozytywne i wspierające podejście do innych oraz poczucie ulgi od stresorów”.

Więcej dopaminy

Ponieważ mózg jest złożonym mięśniem, są jeszcze bardziej pozytywne efekty wdzięczności. Naukowcy odkryli, że jednym z neurochemikaliów uwalnianych przez akt wdzięczności jest hormon przyjemności, dopamina. A jeszcze lepsze jest to, że ludzie mogą ponownie doświadczyć tych pozytywnych reakcji, ponownie przeżywając te emocje.

„Prosta czynność jaką jest zapisanie wdzięczności, wiązała się ze znacznie większą i trwałą wrażliwością nerwową na wdzięczność – badani, którzy brali udział w pisaniu listów wdzięczności, wykazali zarówno wzrost behawioralny wdzięczności, jak i znacznie większą modulację nerwową przez wdzięczność w przyśrodkowej korze przedczołowej trzy miesiące później”, wykazały badania.

Wyrażanie wdzięczności ma także pozytywny wpływ na nastolatków. Pozytywne uczucie zdobyte przez poczucie wdzięczności wydaje się tworzyć poczucie własnej wartości u nastolatka, a także współczucie dla innych. Więc jest to praktyka, do której warto zachęcać każdego nastolatka, aby mógł zwracać uwagę na innych.

Wyrażanie wdzięczności może być również przydatne w małżeństwie. Zamiast naciągać i krytykować, kiedy poświęcasz czas na okazanie wdzięczności swojemu małżonkowi, nie tylko sprawiasz, że on czuje się doceniany, ale także czerpiesz przyjemność, jak szczegółowo opisano to w raporcie w Przeglądzie Psychologii Klinicznej.

Uczyńmy więc wdzięczność codziennym nawykiem i zobaczmy wszystkie jej pozytywne skutki!


SZCZĘŚCIE

Czytaj także:
Takie są cechy ludzi szczęśliwych. Ale nie każdy jest na nie gotowy


PIENIĄDZE

Czytaj także:
9 sposobów na pokonanie chciwości

Tags:
wdzięczność
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail