Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/02/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

11 najwspanialszych fontann w Rzymie. Znasz je? [zdjęcia]

web3-trevi-fountain-rome-atibordee-kongprepan-cc-by-nd-2.0.jpg

Atibordee.K | Flickr CC BY-ND 2.0

J-P Mauro - 30.11.19

W Wiecznym Mieście jest ponad dwa tysiące fontann! Wiele z nich nadal jest sprawnych. Fontanna di Trevi czy ta znajdująca się na placu św. Piotra to te najsłynniejsze. Znasz pozostałe?

W czasach Cesarstwa Rzym stał się kwitnącą metropolią, która przyciągała ludzi z całego świata. Ochrona zapewniana przez cesarskie wojska, kwitnąca scena kulturalna, możliwość zarobku przyciągała do Rzymu. Jednak największą atrakcją miasta była dla wielu… możliwość korzystania z czystej wody.

Rzymskie fontanny. Prawdziwe dzieła sztuki!

Rzymianie byli mistrzami budownictwa, nauczyli się konstruować akwedukty, długie kanały, którymi woda ze źródła płynęła prosto do miasta. Niekiedy akwedukty rozciągały się na wiele kilometrów, aby dostarczać strumienie czystej wody do Rzymu.

Akwedukty prowadziły wodę po niewielkim, ale stałym kątem nachylenia, utrzymując nachylenie od źródła aż do samego miasta, wykorzystując prawa grawitacji do transportu wody. Rzymianie nie zrażali się trudnościami wynikającymi z ukształtowania terenu – by utrzymać bezpośredni przepływ wody, przekopywali wzgórza. Akwedukty zostały wybudowane z taką precyzją i dbałością, że wiele z nich zachowało się do dziś.

Kiedy Imperium Rzymskie chyliło się ku upadkowi, akwedukty zaczęły popadać w ruinę. W XIV w. papież Mikołaj V postanowił odnowić system akweduktów, by uczynić Rzym odpowiednim dla stania się stolicą świata chrześcijańskiego. Zatrudnił Leona Battistę Albertiego, by podjął się renowacji akweduktów, a także stworzył najpiękniejsze fontanny, którymi możemy cieszyć się po dziś dzień, jak Fontanna di Trevi oraz fontanny na Piazza del Popolo i Piazza Navona.

Piękno rzymskich fontann co roku przyciąga do miasta setki tysięcy turystów. Fontanny są nie tylko przyjemne dla oka, ale zaspokajają też pragnienie turystów – oferują czystą, zdatną do picia wodę.

Kliknij w galerię zdjęć, aby poznać najpiękniejsze fontanny w Rzymie
Czytaj także:
„Deszcz róż” w Panteonie na Zesłanie Ducha Świętego. Zobacz, jak to pięknie wygląda!
Czytaj także:
Co dalej będzie się działo z monetami ze słynnej Fontanny di Trevi?


MILAN

Czytaj także:
Ranking najczęściej fotografowanych miejsc świata. Wśród nich cztery kościoły

Tags:
podróżRzym
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail