Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 25/02/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Papież Franciszek do biskupów Japonii: Chrońcie wszelkie życie

POPE FRANCIS

Vincenzo PINTO | AFP

Katolicka Agencja Informacyjna - 23.11.19

O obronę każdego życia, jako daru Boga, a także o otoczenie szczególną opieką młodzieży zaapelował Franciszek do 29 biskupów japońskich w Tokio. Był to pierwszy oficjalny punkt jego pielgrzymki do Japonii.

Pierwsze oficjalne wystąpienie papieża Franciszka w Japonii miało miejsce podczas spotkania z biskupami w Tokio. Na wstępie Ojciec Święty przypomniał burzliwe dzieje chrześcijaństwa w Japonii i wyznał, że już jako młody zakonnik pragnął być misjonarzem w tym kraju, ale jak zaznaczył, na realizację tego impulsu trzeba było poczekać. W tym kontekście podkreślił, że przybywa jako „pielgrzym misyjny”.

Papież Franciszek w Tokio: Chrońcie wszelkie życie

Mówiąc o obecnej sytuacji japońskiego Kościoła Ojciec Święty zaznaczył, że jest on mniejszością dającą świadectwo swej wiary. Dodał: „jesteście żywym Kościołem, który zachował się wypowiadając imię Pana i podziwiając, jak On was prowadził pośród prześladowania”.

Następnie Franciszek nawiązał do hasła swej pielgrzymki: „Chroń wszelkie życie” i zaznaczył, że misja biskupa to posługa pasterza zdolnego do ochrony wszelkiego życia, a więc w pierwszym rzędzie życia ludu Bożego. Należy to wiązać z głoszeniem Ewangelii.

Misją japońskiego Kościoła jest też gościnność dla pracowników zagranicznych, stanowiących połowę jego członków. Papież dołączył do tego zadania obowiązek pomagania cierpiącym. „Nie lękajmy się rozwijania zawsze, tu i na całym świecie, misji zdolnej do podniesienia głosu i obrony każdego życia jako cennego daru Pana” – wezwał Ojciec Święty.

Papież w Japonii: Piotr chce umocnić was w wierze

Papież Franciszek zaapelował do japońskiego Kościoła o dawanie świadectwa Ewangelii, w tym poprzez apostolstwo wychowawcze. Podkreślił niepokojące zjawiska dotykające japońskiego społeczeństwa, jak samotność wielu osób, wysoki procent samobójstw czy też znęcanie się nad innymi w znacznym stopniu dotykają ludzi młodych:

Zachęcam was do zwrócenia szczególnej uwagi na nich i na ich potrzeby oraz postarania się o stworzenie przestrzeni, w których kultura wydajności, osiągnięć i sukcesu mogła by otworzyć się na kulturę bezinteresownej i altruistycznej miłości.

Ojciec Święty wskazał ponadto na konieczność i stosowność angażowania w dzieło ewangelizacji rodzin, by apostolstwo członków Kościoła dotarło do ludzi tam, gdzie się znajdują. Na koniec powiedział: „Piotr chce umocnić was w wierze, ale przybywa także, by dotknąć i dać się odnowić, podążając śladami wielu męczenników będących świadkami wiary”.


Pope Audience

Czytaj także:
Franciszek: Budujmy mosty z niewierzącymi, wyciągajmy rękę, bez agresji
Czytaj także:
Papież w Tajlandii: nieście uzdrawiającą miłość Chrystusa cierpiącym


JAPONIA

Czytaj także:
Duszpasterz japońskiej Polonii o nadziejach związanych z wizytą Franciszka i… o sobie (wywiad)

Tags:
japoniapapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail