Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Watykan: historyczna deklaracja religii Abrahamowych o eutanazji

EUTANAZJA

HQuality | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 30.10.19

Nigdy wcześniej przedstawiciele religii monoteistycznych nie podpisali wspólnie tak ważnej deklaracji na temat końca życia, wypowiadając się jednoznacznie przeciwko eutanazji.

Przedstawiciele monoteistycznych religii Abrahamowych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu podpisali 28 października w Watykanie „Wspólną Deklarację w kwestiach dotyczących końca życia”. W imieniu Kościoła katolickiego swój podpis złożył prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia.


EUTANAZJA

Czytaj także:
O eutanazji matki dowiedział się przez telefon. Ulga w cierpieniu czy pomoc w samobójstwie?

Eutanazja: „słodka śmierć”?

Nigdy wcześniej przedstawiciele religii monoteistycznych nie podpisali wspólnie tak ważnej deklaracji na temat końca życia, wypowiadając się jednoznacznie przeciwko eutanazji i za promocją terapii paliatywnej. Tak sygnowany wczoraj w Watykanie międzyreligijny dokument komentuje prezes Papieskiej Akademii Życia.

Abp Vincenzo Paglia nazywa deklarację „historyczną”, wskazując, że nigdy wcześniej chrześcijanie, żydzi i muzułmanie nie wypowiedzieli się tak jasno na temat konieczności obrony ludzkiego życia i to we wspólnym dokumencie. W czasie jego prezentacji wskazano, że współczesny świat coraz częściej zmienia znaczenie słów, definiując eutanazję jako „słodką śmierć”, a nie, jak to w istocie ma miejsce, „zabójstwo”.

Promować różne formy terapii paliatywnej

„To oszukańczy zwrot, ponieważ używa się terminu «słodka śmierć» do określenia zabójstwa, skrócenia komuś życia, w istocie jest to «gorzka zdrada» miłości do człowieka, zgodnie z którą pragnie się, by mógł żyć dobrze i godnie. Eliminowanie tych, których kochamy nie jest godne miłości do człowieka – mówi papieskiej rozgłośni abp Paglia.

– Trzeba promować różne formy terapii paliatywnej, także w czasie formacji uniwersyteckiej lekarzy i pielęgniarek, ponieważ pozwalają one odnaleźć medycynie jej misję leczenia, a nie porzucania, opuszczania pacjenta, a naszej kulturze pomagają odnaleźć pragnienie «współ-życia», a nie odrzucania tych, którzy już sobie nie radzą”.

Prezes Papieskiej Akademii Życia poinformował, że prace nad międzyreligijnym dokumentem trwały półtora roku i jest on rezultatem wielu konsultacji. Jednym z jego inicjatorów jest papież Franciszek, który powierzając abp. Paglii przygotowanie deklaracji, wskazał, że bardzo potrzebujemy braterskich gestów, by uczynić świat mniej podzielonym i bardziej solidarnym.

W najbliższym czasie deklaracja za życiem ma zostać podpisana przez przedstawicieli hinduizmu i buddyzmu.
Czytaj także:
Uporczywa terapia, eutanazja, godna śmierć. Co trzeba wiedzieć w sprawie Charliego Garda?

Odrzucenie eutanazji

Przedstawiciele trzech religii odrzucają eutanazję i wspomagane samobójstwo jako „wewnętrznie moralnie i religijnie złe”. Powinny być one „zabronione bez żadnych wyjątków”. Dlatego żaden pracownik służby zdrowia nie może być nakłaniany ani zmuszany do zadania pacjentowi śmierci ani do asystowania przy tym, szczególnie gdy sprzeciwia się to jego religijnym przekonaniom.

Powinno mu w takim przypadku przysługiwać prawo do sprzeciwu sumienia, nawet gdy prawodawstwo zezwala na takie czyny.

Jednocześnie autorzy dokumentu zachęcają do zapewnienia profesjonalnej opieki paliatywnej dostępnej „wszędzie i dla wszystkich”. „Nawet wtedy, gdy odsuwanie śmierci w czasie wydaje się ciężarem racjonalnie już nieuzasadnionym, jesteśmy moralnie i religijnie zobowiązani do zapewnienia osobie umierającej i jej rodzinie pocieszenia, ulgi w cierpieniu, bliskości, duchowego towarzyszenia” – głosi deklaracja.

Deklaracja podpisana w Watykanie

Jej autorzy zalecają „ustawodawstwo i politykę chroniące prawo i godność umierającego pacjenta, aby uniknąć eutanazji i wspierać opiekę paliatywną”. Wskazują na konieczność zapewnienia opieki duchowej tym, którzy o nią proszą.

Zobowiązują się także do uwrażliwiania opinii publicznej i własnych wspólnot religijnych na kwestie bioetyczne, a także zachęcają polityków i pracowników służby zdrowia do zapoznania się z nauczaniem religii Abrahamowych w tej dziedzinie, aby zapewnić jak najlepszą opiekę umierającym pacjentom i ich rodzinom, przestrzegającym norm religijnych i wskazówek swoich religijnych tradycji.

Po podpisaniu deklaracji w Domku Piusa IV w Ogrodach Watykańskich, grupę uczestników tej uroczystości przyjął w Pałacu Apostolskim papież Franciszek.

Inicjatorem powstania dokumentu był rabin Abraham Steinberg z USA, który zwrócił się z tą propozycją do papieża. Franciszek powierzył opracowanie deklaracji Papieskiej Akademii Życia.

KAI/Beata Zajączkowska/vaticannews.va/ks


BRZYDKA KOBIETA

Czytaj także:
Jest zdrowa, ale czuje się brzydka. Dlatego domaga się eutanazji

Tags:
eutanazjaIslamjudaizmpapież Franciszekśmierć
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail