Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Co twoje dziecko najbardziej zapamięta z dzieciństwa?

ZABAWA Z DZIECKIEM

Liderina | Shutterstock

Maciej Jabłoński - 05.08.19

Zamiast koncentrować swoją uwagę na rzeczach nieistotnych, skupmy się na tym, co jest naprawdę ważne.

Jako rodzice raz po raz kładziemy nacisk na rzeczy, które nie mają aż tak wielkiego znaczenia i wpływu na nasze dzieci i ich rozwój. One nie będą pamiętać każdego szczegółu wystroju swojego pokoiku ani tego, z jaką częstotliwością dostawali nowe zabawki. Zamiast koncentrować swoją uwagę na rzeczach nieistotnych, skupmy się na tym, co jest naprawdę ważne. Jeśli chcesz wiedzieć, co twoje dziecko zapamięta najbardziej, to zapraszam do dalszej lektury tego artykułu.

Coś nowego

Czas, w trakcie którego zachęcałeś je do odkrywania czegoś nowego.

Dzieciństwo to niekończący się cykl rozciągania i przekraczania własnej strefy komfortu. Za każdym razem, gdy jesteśmy przy swoim dziecku i dodajemy mu odwagi, by zrobił „nowy krok”, tworzymy mu wspomnienia, które będą trwać w nim przez długie lata. Wspieranie dziecka podczas pierwszego meczu w drużynę piłkarskiej lub debiutanckiego występu na scenie, kiedy zaśpiewało piosenkę sprawia, że budujemy unikalną wieź na linii rodzic-dziecko.

Przykład, a nie wykład

Czas, w trakcie którego uczyłeś je poprzez przykład, a nie wykład.

Dzieci są jak gąbka i wchłaniają od rodziców dużo więcej, niż nam się często wydaje. Czynią to poprzez obserwację i naśladowanie zachowań. Nie zawsze pamiętają, co do nich mówimy, ale zwracają uwagę na to, co robimy. Kiedy nasze słowa zbiegną się z działaniami, będą o tym szczególnie pamiętać.

Bezpieczeństwo

Czas, w trakcie którego będą czuć się bezpiecznie (lub czas, w trakcie którego sprawiłeś, że czuły się zagrożone).

W sercu każdego dziecka głęboko osadzona jest wrażliwość i potrzeba bezpieczeństwa. Dzieci zapamiętają chwile, w których „pokonywaliśmy” potwory spod ich łóżka lub trzymaliśmy je wtedy za rękę, ale będą też pamiętać czasy, w których to my (i nasze zachowanie) stawaliśmy się potworem, którego się obawiały. Nasze dzieci prawdopodobnie będą nas czasem denerwować, ale zadbajmy o to, aby czuły się przy nas bezpiecznie przez cały czas.

Czas, w którym mieli cię na wyłączność

Twoje dzieci nie potrzebują, żebyśmy byli doskonali, ale potrzebują naszej obecności i niepodzielnej uwagi. Czas, kiedy przerywamy to, co robimy, aby z nimi pomalować, aby rzucić piłkę lub wskoczyć na trampolinę, zostaną wyryte na zawsze w ich umysłach i sercach. Poświęcając trochę czasu na robienie małych rzeczy ze swoimi dziećmi, inwestujemy w to, co jest dla nich bardzo ważne.

Jaką masz relację z ich matką/ojcem

Nasze dzieci kształtują swoje poglądy na miłość, obserwując to, jak traktujemy naszego męża lub żonę. Starajmy się tworzyć takie małżeństwo, które da dziecku dobry, zamiast dysfunkcyjnego wzorzec rodziny. Mało co daje dzieciom takie bezpieczeństwo, jak świadomość wzrastania w domu, w którym rodzicie się kochają i szanują.

Wsparcie czy krytyka

Serce dziecka jest jak mokry cement, który łatwo kształtować, a doświadczenia, które są jego udziałem we wczesnym etapie życia sprawiają, że z czasem on twardnieje. Dziecko będzie opierać swoje poczucie tożsamości, zdolności, a nawet poczucia własnej wartości w dużej mierze na słowach, które otrzymuje od rodziców w tych początkowych latach swojego życia.

Częścią naszej pracy jako rodziców jest wychowywanie dzieci, ale nawet wówczas, kiedy musimy je za coś „zganić” niech słowa będą pełne miłości, zachęty i pozytywnego wzmocnienia.

Rodzinne tradycje i rytuały

Dzieci uwielbiają spontaniczność (bo i same takie są), ale mają też głęboką potrzebę przewidywalności. Zapamiętają w wielkim stopniu „rytuały”, które ustalicie. I nieistotne jest to, czy będzie to cotygodniowy wieczór z filmem rodzinnym (lub grą), jakieś miejsce, w które regularnie będziecie się wybierać czy sposób, w jaki obchodzicie urodziny. Ważne, żeby to było coś, do czego dzieci będą chciały wracać pamięcią, a pewnego dnia przekazać własnym dzieciom.


BEZSTRESOWE WYCHOWANIE

Czytaj także:
(Bez)stresowe wychowanie? Jest coś ważniejszego


BIBLIJNE WSKAZÓWKI W WYCHOWANIU DZIECI

Czytaj także:
Biblijne wskazówki wychowawcze – jak zastosować je w dzisiejszych czasach?


JOSZKO BRODA, BRODOWIE

Czytaj także:
Brodowie dla Aletei o narodzinach 11. dziecka: Każde nowe życie jest cudem [wywiad]

Tags:
dziecirodzice
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail