Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 25/02/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Abp Głódź po pożarze kościoła w Gdańsku: Opatrzność czuwała dzięki odważnym strażakom

sm_gdancc81sk_koscc81ciocc81c582_scc81w_piotra_i_pawc582a_1_id_635436-e1559507302367.jpg

By Sławomir Milejski - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

Katolicka Agencja Informacyjna - 02.06.19

Pierwsze sygnały o pożarze kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku pojawiły się o godz. 6.04 rano. Płonął dach świątyni, do której dojazd ze względu na miejscową architekturę jest utrudniony.

Abp Głódź przede wszystkim podziękował funkcjonariuszom Straży Pożarnej za szybką akcję ratowniczą. Jak poinformował, pierwsze sygnały o pożarze kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku pojawiły się o godz. 6.04 rano. Płonął dach świątyni, do której dojazd ze względu na miejscową architekturę jest utrudniony. „Ale odwaga i dobry sprzęt sprawiły, bardzo szybko opanowali pożar – dodał metropolita gdański w rozmowie z rzecznikiem KEP ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem.

Abp Głódź był na miejscu pożaru i jego zdaniem, świątynia wewnątrz nie doznała żadnych szkód. „Trochę prezbiterium, na posadzce i w zakrystii, natomiast spłonął tylko dach nad zakrystią, z jednej strony, ok. 200 metrów kwadratowych” – powiedział arcybiskup.

Jego zdaniem, w ciągu najbliższego miesiąca kościół św. Piotra i Pawła powróci do stanu umożliwiającego celebrowanie liturgii. „Nie ma tam żadnych uszkodzeń, wszystkie dzieła sztuki są zabezpieczone”. „Łaska Boża i Opatrzność czuwała dzięki odważnym i dzielnym strażakom” – dodał.

Rzecznik państwowej straży Paweł Frątczak poinformował, że pożar gasiło 28 jednostek straży pożarnej, korzystając z 5 drabin i podnośników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Gotycki kościół pw. św. Piotra i Pawła na Starym Mieście to jedna z najstarszych świątyń w Gdańsku. Jego budowa rozpoczęła się w 1397 r. Mieści się przy ul. Żabi Kruk. Jest jednym z największych kościołów gotyckich w Gdańsku. W poprzednich stuleciach kilkukrotnie ulegał pożarom i uszkodzeniom ze względu na działania wojenne. W latach 1622-1945 był głównym kościołem gdańskich ewangelików reformowanych. Od 1945 r. służy rzymskim i ormiańskim katolikom.
Czytaj także:
Największy ceglany kościół świata… jest w Polsce


NAJDZIWNIEJSZE KOŚCIOŁY NA ŚWIECIE

Czytaj także:
Poznaj 10 najbardziej nietypowych chrześcijańskich świątyń na świecie…


NAJSTARSZE KOŚCIOŁY W POLSCE

Czytaj także:
10 najstarszych kościołów w Polsce. Ile z nich znasz?

Tags:
Gdańskpożar
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail