Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Naruhito i Masako – nowi cesarzowie Japonii

NARUHITO-MASAKO

KAZUHIRO NOGI | AFP

Salvador Aragonés - 07.05.19

Pojawiają się dyskusje nad pozycją kobiet w kontekście sukcesji japońskiego tronu w przyszłości.

Z powagą właściwą dla tysiącletniego tronu, Japonia świętowała zmianę cesarza w atmosferze święta – we wszystkich miastach odpalono sztuczne ognie.

Zmiana cesarza, zmiana ery

Dotychczasowy, 85-letni cesarz Akihito wraz ze swoją żoną cesarzową Michiko (84 l.) przekazał chryzantemowy tron swojemu synowi, 59-letniemu księciowi koronnemu Naruhito oraz jego 55-letniej żonie Masako. Wraz z tą sukcesją w Japonii rozpoczęła się nowa era. Z ery Akihito zwanej Heisei – „pokój wszędzie”, weszła w erę Naruhito – Reiwa, czyli „piękna harmonia”.

W swojej pierwszej przemowie cesarz Naruhito podkreślił, że chce być „symbolem państwa” i jedności Japończyków oraz oświadczył, że chce kontynuować linię, którą podążał jego ojciec, poszukując przez lata „pokoju na świecie i szczęścia w narodzie”. Zapowiedział także, że będzie działał zgodnie z Konstytucją i opowiadał się po stronie swojego ludu.

Żegnając się, cesarz Akihito – dzisiaj już emerytowany – życzył sobie, by nowa era jego syna była stabilna i owocna: „Modlę się z całego serca o pokój i szczęście ludzi w Japonii i na całym świecie”. Akihito wstąpił na tron cesarski jako bóg, ale odszedł jako człowiek. Sam chciał wyeliminować boski charakter cesarza.

Ceremonia odbyła się w Sali Sosnowej w Pałacu Cesarskim w Tokio. Trwała 12 godzin i przebiegała w dwóch etapach: abdykacji i intronizacji. Era Heisei zakończyła się oficjalnie o północy 30 kwietnia.

Nowy cesarz Naruhito ma zamiar kontynuować wizję swojego ojca, który starał się dokonać ekspiacji za ekscesy swojego poprzednika – cesarza Hirohito, za czasów którego panowała epoka kolonizacyjna Japonii.

Miejsce kobiety w Japonii

Podczas intronizacji nowego cesarza Naruhito nie była obecna żadna kobieta – zabrakło nawet jego żony, dzisiejszej cesarzowej Masako, która w pewnych środowiskach znana jest jako „smutna księżniczka”. Wyjątek stanowiła jedynie Satsuki Katayama – japońska minister ds. równości płci.

Jednym z tematów, które będzie musiał podjąć obecny cesarz, jest kwestia sukcesji tronu. Naruhito nie ma bowiem synów, a w Japonii kobiety od ponad 300 lat nie mogą dziedziczyć władzy, choć w historii kraju było kilka cesarzowych. Nowi władcy Japonii mają tylko jedną córkę – księżniczkę Aiko, która ma 17 lat.

Miejsce religii w Japonii

Japonia jest krajem, w którym panuje wolność religijna bez ograniczeń. Najczęściej praktykowanym wyznaniem jest szintoizm, w ramach którego rozpowszechniony jest bardzo relatywizm oraz indyferentyzm. W Japonii jest około 600 tys. katolików rozlokowanych w 16 diecezjach, w których pracuje łącznie 1 589 księży. To właśnie oni – przedstawiciele japońskiego Kościoła katolickiego przygotowują się do wizyty papieża Franciszka, która odbędzie się na początku listopada tego roku.

Ojciec Święty przekazał gratulacje nowemu cesarzowi Japonii o następującej treści:
Jego Cesarska WysokośćNaruhitoCesarz JaponiiPrzekazuję Waszej Wysokości moje serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia z okazji uroczystego objęcia tronu i zapewniam o moich modlitwach, aby Wasza Wysokość był obdarzony zawsze darami mądrości i mocy w swej ofiarnej służbie narodowi. Modlę się o Boże błogosławieństwo pokoju i dobrobytu dla Waszej Wysokości, członków rodziny cesarskiej i wszystkich mieszkańców Japonii.FRANCISZEK PP.Czytaj także:
Japonia zmienia cesarza. Czy nadejdą zmiany także dla tamtejszego Kościoła?


GIAPPONESE SUICIDIO

Czytaj także:
Japonia: widmo „wirtualnego” samobójstwa


KSIĘŻNICZKA MAKO I KEI KOMURO

Czytaj także:
Księżniczka Mako. Dla miłości zrzekła się tytułu i cesarskich przywilejów

Tags:
japonia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail