Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Uprawianie ogrodu dobre dla zdrowia? Tak!

web3-woman-garden-work-spring-shutterstock.jpg

Shutterstock

Beatriz Camargo - 02.05.19

Jeśli chcesz cieszyć się zapachem róż na starość, powinieneś zacząć sadzenie tych kwiatów teraz.

Brzmi to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, ale badania pokazują, że na dłuższą metę praca w ogrodzie ma podobne korzyści zdrowotne, jak ćwiczenia wykonywane na siłowni. Wyniki te zostały opublikowane w artykule w British Journal of Sports Medicine, opartym na badaniach sugerujących, że poza sportem, inne zajęcia rekreacyjne związane z aktywnością fizyczną, takie jak ogrodnictwo, gdy są praktykowane regularnie, pomagają zmniejszyć częstość występowania zgonów z powodu raka i chorób układu krążenia specyficzne choroby, a od śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ogóle.

Ogród jak siłownia

Zgodnie z tymi badaniami czynności takie jak sadzenie kwiatów, przycinanie krzewów lub drzew, lub między innymi kopanie klombów, przynoszą korzyści zdrowotne dla naszego ciała podobne do tych związanych z regularnymi ćwiczeniami.

W badaniu wykorzystano 12 lat danych obejmujących prawie 90 000 wszystkich uczestników w USA w wieku 40-85 lat. Pokazało to, że uczestnicy, którzy zajmują się zajęciami rekreacyjnymi, takimi jak ogrodnictwo, taniec, chodzenie na energiczny spacer lub pływanie, zauważyli znaczące korzyści dla zdrowia.

Dane zostały dostarczone przez National Health Interview Survey, przeprowadzane corocznie w Stanach Zjednoczonych przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób. Pokazało to, że osoby, które spędzały co najmniej 10 minut na tych zajęciach, doświadczyły ogólnego zmniejszenia ryzyka zgonu o 18%.

Ta korzyść wzrosła do 31% wśród osób, które poświęciły 2,5 do 5 godzin swojego czasu dziennie na hobby wymagające aktywności fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że sposób na uzyskanie większych korzyści angażuje się w bardziej wyczerpujące działania, zamiast zwiększać czas spędzony na tym.

Lepsza jakość życia

To nie pierwsze badanie pokazujące, że aktywność fizyczna, nawet bez chodzenia na siłownię lub uprawiania sportu, zapewnia ludziom lepszą jakość życia i dłuższą oczekiwaną długość życia. Inne badania wykazały również, że działania takie jak ogrodnictwo poprawiają zdrowie psychiczne ludzi, pomagając zmniejszyć depresję i lęk.

Autorzy badania zauważają, że „korzystny związek między aktywnością fizyczną w czasie wolnym (PA) a śmiertelnością zaczyna się od niskiej dawki”; jak wspomniano powyżej, znacząca korzyść pochodziła z zaledwie 10 minut do godziny aktywności fizycznej w tygodniu.

Oznacza to, że nawet zapracowane osoby, które mają niewiele czasu (to znaczy większość dorosłych), nie mają usprawiedliwienia, aby nie poprawiać własnego zdrowia. Krótko mówiąc, jeśli spędzimy trochę czasu, aby posadzić róże teraz, będziemy mogli poświęcić więcej czasu na ich podziwianie i wąchanie w przyszłości.


ODPOCZYNEK

Czytaj także:
Dlaczego robienie przerw jest ważne dla zdrowia psychicznego i duchowego?


STARSZA PANI, MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Czytaj także:
Jest pewna grupa społeczna, której social media wychodzą na zdrowie


EXERCISE,WORKOUT

Czytaj także:
Chcesz być w dobrej kondycji fizycznej? Nie potrzeba wiele

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail