Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Papież spotkał się z Gretą Thunberg, jedną z najmłodszych działaczek na rzecz ochrony klimatu

am041719-pope-francis-meets-greta-ernman-thunberg-antoine-mekary-am_3256.jpg

Antoine Mekary | ALETEIA | I.Media

Katolicka Agencja Informacyjna - 19.04.19

W środowej audiencji ogólnej na placu św. Piotra w Watykanie uczestniczyła m.in. szwedzka uczennica i działaczka na rzecz ochrony klimatu, 16-letnia Greta Thunberg. Jest ona obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek ekologicznych na świecie.

Młoda Szwedka zasłynęła z przemówienia na grudniowym szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, a w marcu br. ta inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Na koniec audiencji papież pozdrowił młodą szwedzką aktywistkę. Rzecznik Watykanu Allesandro Gisotti poinformował, że papież uścisnął rękę dziewczyny i przez chwilę z nią rozmawiał. Franciszek podziękował jej za zaangażowanie i życzył sił do dalszych aktywności. Greta Thunberg też dziękowała papieżowi za jego wkład na rzecz ochrony stworzenia. Pokazała też papieżowi plakat z napisem „Join the climate stricke” (Dołącz do strajku klimatycznego).

Thunberg pozostała w Rzymie przez kilka dni. W czwartek młodą działaczkę na rzecz ochrony klimatu przyjęła przewodnicząca włoskiego senatu, Maria Elisabetta Alberti Casellati. Po tym spotkaniu wspólnie otworzyły w senacie seminarium poświęcone konsekwencjom zmian klimatycznych. Natomiast w piątek 19 kwietnia Greta Thumberg weźmie udział w cotygodniowej piątkowej demonstracji „Fridays for Future Roma”. We Włoszech nie ma jeszcze w tym tygodniu ferii świątecznych.

W związku z piątkowymi strajkami młodzieży pod hasłem „Fridays for Future”, bp Marcelo Sanchez Sorondo z Kurii Rzymskiej wyraził podejrzenie, że za klimatycznymi protestami uczniów stoi papież. W tym kontekście przypomniał ekologiczną encyklikę Franciszka „Laudato si” z 2015 roku oraz różne wypowiedzi Ojca Świętego w związku z paryskim porozumieniem klimatycznym.

Podczas szczytu w Katowicach 16-letnia Szwedka wygłosiła płomienne przemówienie dotyczące bagatelizowania przez polityków zmian klimatu. Słuchali jej z uwagą uczestnicy szczytu z ponad 200 krajów, wśród nich sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który podczas osobistej rozmowy wyraził uznanie dla działań młodej Szwedki i zachęcił do dalszych aktywności na rzecz ochrony klimatu.


GRETA THUNBERG

Czytaj także:
15-latka zaproszona na COP24 do Katowic. Na światowych liderach nie zostawia suchej nitki


SMOG ZABIJA

Czytaj także:
„Smog zabija”. List polskich biskupów o ekologii

Tags:
ekologiapapież Franciszek
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail