Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Nocne Misterium Krzyża w Gdańsku. Niezwykła procesja w Wielki Piątek

57565563_2336866989890052_6602315742790549504_n.jpg

fot. Bractwo Świętego Pawła

Iwona Flisikowska - 19.04.19

Pokutnicy w zakapturzonych strojach niosą sześciometrowy krzyż przy naturalnym świetle płynącym z pochodni, świec, lampionów i kandelabrów.

Nocne Misterium Krzyża

W Wielki Piątek w Gdańsku warto dołączyć się do procesji pokutnej na Nocne Misterium Krzyża, które nawiązuje do tradycji hiszpańskiej – andaluzyjskiej procesji Semana Santa, sięgającej czasów średniowiecza. Podobna procesja od wieków odbywa się również w La Valetta, stolicy Malty.
Czytaj także:
Antonio Banderas na procesji w Maladze. To jego coroczna tradycja

Procesja odbywa się w nocy. Towarzyszy jej modlitwa, śpiewanie pieśni pasyjnych, lamentacyjnych – o charakterze wielkopostnym. Śpiewy przechodzą w ciszę, którą przerywają dźwięki bębnów, kołatek i trąbki. Pokutnicy w zakapturzonych strojach niosą sześciometrowy krzyż przy naturalnym świetle płynącym z pochodni, świec, lampionów i kandelabrów.

Procesja nawiązuje do średniowiecznych bractw pokutnych działających na terenie Gdańska, które organizowały takie pochody o charakterze pasyjnym.

Bractwo Świętego Pawła

Niezwykłą procesję przygotowuje już po raz piąty Bractwo Świętego Pawła. Przypomnijmy, że jest to wspólnota mężczyzn, działająca na terenie archidiecezji gdańskiej. Podstawą tej formacji jest odkrywanie na nowo powołania mężczyzny, zwłaszcza jego tożsamości we współczesnym świecie.

Współzałożycielem Bractwa Świętego Pawła jest ks. Krzysztof Ławrukajtis, długoletni opiekun duchowy i kierownik Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, a obecnie kapelan Aresztu Śledczego w Gdańsku.

Trasa Nocnego Misterium Krzyża

Bastion Św. Gertrudy – Plac Wałowy – Rzeźnicka – Kocurki – Żabi Kruk – Pod Zrębem – Dolna Brama – Grodzka Kamienna – Reduta Wilk – Reduta Wyskok – Prof. Kieturakisa – Łąkowa – Długie Ogrody – Stągiewna – Długi Targ – Długa – Kaletnicza – Piwna – zakończenie w Bazylice Mariackiej

Rozpoczęcie o godz. 21.45 – Bastion Św. Gertrudy.
Zakończenie o godz. 00.15 – Bazylika Mariacka.
Czytaj także:
Katoliccy dżentelmeni. Rozmowa ze zwierzchnikiem Rycerzy Kolumba w Polsce

Tags:
GdańskWielki Piątek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail