Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 01/03/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Prymas Polski: spalenie książek w Gdańsku nie tylko niefortunne, ale gorszące

PRYMAS WOJCIECH POLAK

EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 04.04.19

Uważam, że wydarzenie, jakie miało miejsce w jednej z gdańskich parafii na zakończenie wielkopostnych rekolekcji, było nie tylko niefortunne, ale wręcz gorszące – pisze abp Wojciech Polak w wypowiedzi przesłanej KAI. Wyjaśnia, że „książek się nie pali, książki się czyta i z ich treścią, także w sposób krytyczny, dyskutuje się”.

Prymas dodaje, że „palenie książek objawia bowiem złudną wiarę, że usunięcie w ten spektakularny sposób złych czy szkodliwych duchowo treści, jakie – w ocenie autorów tego wydarzenia – zawierają palone książki czy przedmioty, jednocześnie uwolni ich czytelników od zainfekowania szkodliwą treścią”.
Czytaj także:
Po niedzielnej mszy spalili „Harry’ego Pottera”, „Zmierzch” i figurki słoni

Metropolita gnieźnieński tłumaczy, że „drogą do uwolnienia od tego, co człowiekowi szkodzi, nie jest jednak niszczenie takich czy innych książek, zawierających szkodliwe duchowo treści, ale właśnie na ich bazie doprowadzenie, dzięki krytycznemu myśleniu i otwarciu się na łaskę Bożą, co z pewnością było treścią rekolekcyjnych nauk, do odrzucenia tego, co szkodzi”.

„Drogą do nawrócenia nie jest palenie książek, ale ukazanie wiernym podstaw do krytycznej oceny tego, co czytają. Książek się nie pali. Książki się czyta i z ich treścią, także w sposób krytyczny, dyskutuje” – konstatuje Prymas Polski.
Czytaj także:
Ksiądz Jarosiewicz przeprasza: „Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny”

Tags:
abp Wojciech PolakGdańskksiążkaprymas
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail