Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 22/05/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Wiemy, dlaczego papież odmawiał ucałowania pierścienia

Zrzut ekranu 2019-03-28 o 16.33.12

Tomasz Reczko - 28.03.19

Internet obiegło wideo, w którym Franciszek dość zdecydowanie zabiera swoją ręką sprzed nosa tym, którzy próbują ucałować pierścień. Nagranie wywołało kontrowersje na tyle, że głos zabrał sam rzecznik Watykanu.

Podczas wizyty papieża w Loreto (o której pisaliśmy tutaj: Domek Matki Bożej – największe sanktuarium maryjne Włoch) miało miejsce spotkanie z wiernymi, którzy mieli okazję uścisnąć dłoń następcy św. Piotra. Niektórzy, zwyczajem, próbowali ucałować Pierścień Rybaka, jednak zdecydowana reakcja papieża skutecznie im to uniemożliwiała.

Gdy zarejestrowane wideo ze spotkania trafiło do sieci, pojawiło się wiele nieprzychylnych komentarzy. Niektórzy ocenili zachowanie papieża jako co najmniej „dziwne” i „niepokojące”, lub wręcz „kontrowersyjne” i „upokarzające osoby, które próbowały ucałować pierścień”. Lawina komentarzy nakręciła się na tyle, że na to wydarzenie zareagowały nie tylko duże koncerny medialne, publikując artykuły o niecodziennym zachowaniu Franciszka, ale także sama Stolica Apostolska. Głos zabrał rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti, który zapytał samego zainteresowanego o powód takiego zachowania. Jak przewidywali niektórzy, chodziło oczywiście o higienę.

W przypadku długiej kolejki osób papież, ze względów higienicznych oraz troski o ludzi, którzy składaliby pocałunek na pierścień już wycałowany przez pokaźną grupę osób przed nimi, wystrzega się ucałowania. Jak zaznaczył sam rzecznik, w przypadku indywidualnych spotkań papież nie jest już tak ostrożny. Możemy to zauważyć chociażby podczas momentu uhonorowania przez papieża 85-letniej zakonnicy w środę, 27 marca, po audiencji generalnej. Zobacz wideo 👇

Niektórzy z watykańskich komentatorów zauważyli także, że poprzednicy Franciszka, Benedykt XVI oraz Jan Paweł II, również unikali całowania pierścienia przez liczne grupy osób, być może z tych samych względów. Alessandro Gisotti zaznaczył także, że papież „lubi obejmować się z ludźmi i być przez nich obejmowanych”. Dodajmy ze swojej strony, że sam też nie unikał wykonania gestu ucałowania Pierścienia Rybaka.

CONSISTORY 2018
© Vatican Media

księżna Monako Charlene u papieża Franciszka

Czytaj także:
7 kobiet, które mogą ubrać się na biało na audiencję u papieża. Kim są?


POPE FRANCIS AUDIENCE HAPPY

Czytaj także:
20 mistrzowskich wypowiedzi papieża Franciszka. Które hasło jest najbardziej „twoje”?


POPE FRANCIS

Czytaj także:
Papież Franciszek mówi o diable. 14 cytatów bez owijania w bawełnę

Tags:
Papieżpapież Franciszek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail