Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Symbolika słynnego krucyfiksu św. Damiana. Znasz ją? [zdjęcia]

SAN DAMIANO CROSS

PD

Zelda Caldwell - 20.03.19

Kiedy św. Franciszek modlił się przed bizantyjskim krucyfiksem, otrzymał misję od Boga. „Franciszku, idź odbuduj mój kościół, gdyż popada w ruinę” – usłyszał zakonnik.

Krzyż św. Damiana, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli chrześcijańskiego świata, ma swoje korzenie w tradycji franciszkańskiej. Gdy mając około dwudziestu lat, św. Franciszek klęczał przed krzyżem powieszonym w zniszczonej kaplicy św. Damiana niedaleko Asyżu, usłyszał od Ukrzyżowanego te słowa: „Franciszku, idź odbuduj mój kościół, gdyż popada w ruinę”.

Krucyfiks św. Damiana – co oznacza?

Franciszkanin Thomas z Celano, autor kilku hagiografii św. Franciszka, przywołuje to zdarzenie w następujący sposób: „Franciszek, tuż po doświadczeniu głębokiego nawrócenia, a jeszcze przed przemianą swojego ciała, wszedł do opuszczonego kościoła św. Damiana, który popadał w ruinę. Prowadzony przez Ducha Świętego uklęknął i modlił się przed krucyfiksem. Po wyjściu z kościoła, wstrząśnięty nadzwyczajnym doświadczeniem odkrył, że jest inny, niż gdy do niego wchodził.

W tym momencie wydarzyło się coś, o czym nigdy wcześniej nie słyszano: ustami malowidła Chrystus Ukrzyżowany przemówił do niego. Franciszku, idź odbuduj mój kościół, gdyż popada w ruinę. Franciszek był więcej niż oszołomiony, drżał i jąkał się jak człowiek pozbawiony zmysłów. Postanowił być posłuszny wezwaniu i zebrał się w sobie, aby wykonać powierzone mu zadanie. Czuł przedziwną przemianę, której nie potrafił opisać. Lepiej więc również nam zachować na ten temat milczenie.

Od tego czasu współodczuwanie z Ukrzyżowanym głęboko wryło się w jego świętą duszę. A my również dzisiaj wierzymy, że rany Męki Pańskiej zostały wyryte na jego duszy, nawet jeśli jeszcze nie było ich widać na jego ciele”.

*Second Life, #10, Francis of Assisi: Early Documents, Volume 2: The Founder, New City Press, p. 249

„Franciszku, idź odbuduj mój kościół…”

Krzyż został namalowany przez anonimowego artystę około roku 1100, w stylu krzyża – ikony, który pełnił funkcję edukowania i umacniania wiary niepiśmiennych. Kiedy Ubogie Siostry Świętej Klary przeniosły się do San Giorgio w 1257 r., zabrały krzyż ze sobą. W 1957 r. po raz pierwszy został pokazany publicznie w bazylice św. Klary w Asyżu, gdzie jest wystawiony do dnia dzisiejszego. Replika krzyża znajduje się w kaplicy św. Damiana w klasztorze w Asyżu.

Namalowany na płótnie naklejonym na drzewo orzechowca, Krzyż św. Damiana przedstawia Tajemnice Paschalne: historię śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia Chrystusa.

Uruchom galerię, by zapoznać się z symboliką Krzyża św. Damiana (źródło: Fr. Michael Scanlan)


RÓŻNE RODZAJE KRZYŻY

Czytaj także:
Krzyże chrześcijańskie. Wiesz, że jest ich wiele? [galeria]


ZAMARZNIĘTY KRZYŻ

Czytaj także:
Tłumy wiernych pielgrzymują, by zobaczyć niezwykły krucyfiks… zamarznięty pod wodą
Czytaj także:
Cudowna historia tajemniczego krzyża z Kolumbii [zdjęcia]

Tags:
krzyższtuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail