Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

25 powodów, dla których warto zostać rodzicem

RODZICE

Shutterstock

Katarzyna Wyszyńska - 01.03.19

Pół żartem, pół serio – czemu w ogóle „opłaca się” zostać rodzicem? Może sami dopiszecie swoje spostrzeżenia?

Dlaczego warto być rodzicem?

Tak sobie myślę, że posiadanie dziecka to niby wybór, a jednak nie do końca. Wybór można mieć między panelami a terakotą, trudno porównać do tego decyzję o rodzicielstwie – szczególnie gdy chcemy, ale z jakichś powodów poczęcie nie zachodzi.

Poza tym przy pierwszym dziecku nie mamy zielonego pojęcia, czego się tak naprawdę spodziewać. Każde kolejne także nie jest procedurą kopiuj-wklej. Wybrać możemy zawód – nie znając do końca jego realiów, mając jednak przed oczami cel. Karierę, realizację lub po prostu pokrycie kosztów utrzymania.

Jaki cel przyświeca nam, gdy podejmujemy decyzję o dziecku? Mityczna szklanka wody na starość? Może społeczeństwom zachodu coraz trudniej się zdecydować na rodzicielstwo, bo właściwie nie wiadomo po co? Wiadomo za to, że będzie trudno i popełni się mnóstwo błędów.

Stwórzmy listę!

Dziś więc pół żartem, pół serio – czemu w ogóle „opłaca się” zostać rodzicem? Może sami dopiszecie swoje spostrzeżenia? Może łatwiej byłoby wypisać wszystkie trudności związane z rodzicielstwem? Ale właśnie dlatego, właśnie w czasach, gdy rodzicielstwo nie jest „modne”, stwórzmy subiektywną listę pod tytułem: dlaczego warto być rodzicem?*.

*Celowo nie piszę „czemu warto mieć dzieci”, bo to nie dzieci są nam coś winne, to my zyskujemy, stając się ich rodzicami. Nie warto mieć, posiadać dzieci, bo to nie produkty. Ale bardzo warto być rodzicem. 

Tags:
dziecirodzice
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail