Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 25/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Niezwykłe freski Fra Angelico z cel klasztornych [galeria]

ANNUNCIATION

Fra Angelico | WikArt PD

Zelda Caldwell - 19.02.19

Guido di Pietro stał się dominikańskim zakonnikiem i zapisał się w pamięci jako Fra Angelico, co oznacza „anielski brat”. Malarz wczesnego renesansu był przeorem klasztoru św. Marka we Florencji.

Turyści planując wycieczkę do Florencji we Włoszech powinni być przygotowani na tłumy – zwłaszcza w kopulastej katedrze architekta Filippo Brunelleschiego, bazylice Santa Maria del Fiore zwanej „katedrą”, oraz w Galerii Uffizi, w której znaleźć można kilka z największych skarbów włoskiego renesansu. Nawet dysponując biletami czasowymi, turyści mogą spodziewać się długich kolejek oraz przepełnionych galerii, w których nie będzie zbyt komfortowo.

Fra Angelico, czyli „anielski brat”

Jest jednak pewien „ukryty klejnot”, który – choć na uboczu – to wart jest zwiedzenia. To klasztor św. Marka, 600-letni były klasztor dominikański, który przekształcono w muzeum. Jest domem dla jednych z największych dzieł renesansu autorstwa włoskiego artysty Fra Angelico.

Urodzony około 1400 roku jako Guido di Pietro, artysta stał się dominikańskim zakonnikiem i zapisał się w pamięci jako Fra Angelico, co oznacza tyle co „anielski brat”. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 roku, który wyraził swoje uznanie dla jego osobistej świętości oraz artystycznych talentów:

Angelico miał powiedzieć: Ten, kto wykonuje dzieło Chrystusa, musi zawsze być z Chrystusem”. To motto przyniosło mu przydomek „błogosławiony Angelico”, co wskazuje na doskonałą integralność jego życia oraz niemal boskie piękno obrazów, które malował. Zwłaszcza tych z Najświętszą Maryją Panną.

Kliknij w galerię zdjęć, aby zobaczyć freski Fra Angelico:

Freski Fra Angelico – natchnienie do modlitwy

W 1436 roku, kiedy Fra Angelico przeprowadził się do nowo wybudowanego klasztoru św. Marka we Florencji, otrzymał zlecenie od patrona klasztoru, bogatego i wpływowego Kosmy Medyceusza Starszego (który posiadał własną celę odosobnienia), aby udekorować miejsce kultu i przestrzeń życiową dla braci.

Jego sławne i często reprodukowane dzieła, takie jak ołtarze św. Marka oraz Zwiastowanie, które ozdabiały pomieszczenia klasztorne, były bardzo podziwiane i zapewniły mu nawet wynagrodzenie z Watykanu.

Okazuje się jednak, że niektóre z jego najpiękniejszych dzieł sztuki nie były nawet zaprezentowane szerszej publiczności. Fra Angelico malował freski w celach klasztornych dla swoich braci, którzy w odosobnieniu traktowali je jako natchnienie do modlitwy i medytacji. Historycy sztuki odkryli dzieła, które wyszły spod jego pędzla w co najmniej 20 celach klasztornych, w tym szczególnie godne uwagi przedstawienia sceny Zmartwychwstania, Koronacji Maryi Panny oraz Zwiastowania.
Czytaj także:
Żywoty świętych dominikańskich to gotowe scenariusze na niejeden film
Czytaj także:
„Deszcz róż” w Panteonie na Zesłanie Ducha Świętego. Zobacz, jak to pięknie wygląda!
Czytaj także:
Jak wyglądają anioły? Zobacz, jak wyobrażali je sobie artyści

Tags:
podróższtuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail