Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Msza święta i odpust zupełny w dniu 1 stycznia

CATHOLIC MASS

Catholic Archdiocese of Boston | CC BY-ND 2.0

Katolicka Agencja Informacyjna - 01.01.19

Dzień 1 stycznia to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Tego dnia można uzyskać odpust zupełny. Sprawdź, w jaki sposób.

Obchodzona 1 stycznia uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym, w związku z tym wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu – przypominał pod koniec 2018 roku ówczesny rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Ponieważ w 2023 roku uroczystość ta wypada w niedzielę, sprawa uczestnictwa w Eucharystii jest oczywista.


MODLĄCA SIĘ KOBIETA

Czytaj także:
Tajemnica odpustów. Jak uniknąć kary za grzechy?

Odpust zupełny 1 stycznia

Warto jednak pamiętać, że 1 stycznia za publiczne odmówienie hymnu „Przyjdź, Duchu Święty” (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie całej, przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi.

Odpust ten można uzyskać, spełniając zwykłe warunki, a więc: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, stan po spowiedzi sakramentalnej i przyjęcie Komunii Świętej oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich.

Święta nakazane

Rzecznik Episkopatu wyjaśnił przy okazji, że w Polsce świętami nakazanymi, poza niedzielami, przypadającymi w niedzielę Wielkanocą i Wniebowstąpieniem oraz poza uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki są również: uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia).

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał też list biskupów nt. Przykazań Kościelnych z 21 października 2003 roku, w którym zachęcają oni do udziału w liturgii również w inne dni świąteczne. W liście czytamy:

„Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw ułatwiali parafianom udział w Eucharystii”.


RĘKA W KROPIELNICY

Czytaj także:
Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

BP KEP 

Tags:
liturgiamszaodpust
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail