Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 21/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Królowa soulu odeszła. Aretha Franklin zmarła w wieku 76 lat

ARETHA FRANKLIN

Ricky Fitchett / ZUMA Press / Splash News/EAST NEWS

Redakcja - 15.08.18

Aretha Franklin, amerykańska królowa soulu odeszła w wieku 76 lat w swoim domu w Detroit. Od 8 lat zmagała się z nowotworem, a w ostatnich dniach jej stan bardzo się pogorszył. Zmartwiona rodzina prosi fanów o modlitwę.

O pogorszeniu stanu Arethy Franklin poinformował 13 sierpnia w serwisie Showbizz411 Roger Friedman, dziennikarz i jednocześnie przyjaciel rodziny słynnej królowej soulu. Dodał, że otrzymał od rodziny zgodę na przekazanie mediom tej informacji, jednocześnie poprosił, by w tym trudnym czasie uszanować prywatność Arethy i jej bliskich. Przekazał też fanom prośbę rodziny piosenkarki, by pamiętali o niej w swoich modlitwach.

Po śmierci Arethy Franklin jej rodzina wydała krótkie oświadczenie, w którym pisze:

W jednym z najsmutniejszych momentów naszego życia nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednich słów, by wyrazić ból w naszym sercu.

Aretha Franklin zmagała się z nowotworem

Szczegóły stanu zdrowia Franklin nie są znane. Wiadomo natomiast, jak zapewnia rodzina piosenkarki, że była ona w tym czasie otoczona najbliższymi.

W 2010 u Franklin zdiagnozowano nowotwór. Pojawiły się doniesienia, że chodzi o raka trzustki. Artystka początkowo zaprzeczała.

Siedziałam i czytałam gazetę, a w niej rzekome wypowiedzi kogoś z mojej rodziny. Tyle, że nikt z mich bliskich nie mógł tego powiedzieć – ucinała.

Mimo problemów ze zdrowiem Aretha nie schodziła ze sceny, nie poddawała się. Występowała aż do 2017 roku – ostatni raz w listopadzie w Nowym Jorku podczas gali zorganizowanej przez fundację Eltona Johna wspierającej walkę z AIDS.

Choć pojawiały się doniesienia, że trasa koncertowa w 2017 będzie ostatnią, Aretha miała zaplanowane występy na kolejne miesiące. Jednak lekarz poprosił ją, by dała sobie czas na odpoczynek.

Królowa soulu: Mój talent to dar od Boga

Aretha Franklin aż 18 (!!!) razy została wyróżniona nagrodą Grammy. Świat zna ją z takich hitów, jak „Natural Woman”, „I Say A Little Prayer” czy „Chain of Fools”. Jest pierwszą kobietą, która została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame, a słynny branżowy magazyn „Rolling Stone” okrzyknął ją „najlepszą piosenkarką wszech czasów”.

W jednym z wywiadów Franklin miała powiedzieć, iż jest przekonana, że jej talent muzyczny pochodzi od Boga:

Bycie piosenkarką jest moim naturalnym darem. Używam najlepiej, jak potrafię, daru, którym obdarzył mnie Bóg.

Miała ponadto dodać, że od zawsze jest osobą wierzącą i jest to dla niej bardzo ważne.

*Źródła: Christianpost.com, Pap.pl


KORA JACKOWSKA

Czytaj także:
„Wyjątkowa, odczuwająca, prawdziwa”. Wspomnienie Kory


KRZYSZTOF KOLBERGER

Czytaj także:
Krzysztof Kolberger: Wierzył w Boga i dobro w człowieku
Czytaj także:
Lady Gaga z różańcem w dłoniach: tak wygląda moja walka o zdrowie

Tags:
chorobamuzyka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail