Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Czy 15 sierpnia jest obowiązek uczestniczenia we mszy świętej?

WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Wikipedia | Domena publiczna

Dawid Gospodarek - 14.08.18

Polscy biskupi w 2014 r. opublikowali listę tak zwanych świąt nakazanych.

Święta nakazane

Wiemy, że wakacje nie stanowią żadnej dyspensy od niedzielnych mszy świętych. Jednak czy w środku sierpnia, w środku tygodnia, w maryjną uroczystość również trzeba iść do kościoła?


PRZYGOTOWANIE DARÓW

Czytaj także:
Post eucharystyczny jest obowiązkowy. Czy zbyt łatwo o nim nie zapominamy?

15 sierpnia Kościół celebruje uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Polscy biskupi w 2014 r. opublikowali listę tak zwanych świąt nakazanych, kiedy katolicy mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej. Należy do nich również to maryjne święto. Czyli tak, tego dnia idziemy na mszę.

Oprócz niego poza niedzielami na mszę trzeba iść również 1 stycznia (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi), 6 stycznia (Uroczystość Objawienia Pańskiego), w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało), 1 listopada (Uroczystość Wszystkich Świętych) oraz 25 grudnia (Uroczystość Narodzenia Pańskiego).

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie jest jednym z najstarszych maryjnych świąt, ale paradoksalnie dogmat, który opisuje tę tajemnicę, jest najmłodszy – ogłosił go papież Pius XII dopiero w 1950 r.

W pobożności ludowej to święto zwane jest „Matki Bożej Zielnej”. Zazwyczaj kończyły się już żniwa, przynosiło się do kościoła plony i zioła do poświęcenia, jako wyraz wdzięczności i prośbę o błogosławieństwo. Zioła miały m.in. zastosowanie medyczne, a Maryja jest przecież Uzdrowieniem Chorych.

W Polsce ten dzień jest wolny od pracy – to kolejna okoliczność sprzyjająca nawiedzeniu kościoła. 15 sierpnia obchodzone jest również państwowe święto Wojska Polskiego. Data nie jest przypadkowa: upamiętnia wojnę polsko-bolszewicką z 1920 r., nawiązując szczególnie do Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych bojów w dziejach świata. Wielu upatruje w wygranej polskich wojsk szczególnego wstawiennictwa Matki Bożej, Walecznej Hetmanki.

W wielu sanktuariach i kościołach Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest celebrowane bardzo uroczyście, towarzyszą mu odpusty. Warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma żadnego sanktuarium maryjnego czy kościoła poświęconego Matce Bożej, by korzystając z wolnego dnia, świętować właśnie tam.
Czytaj także:
Wniebowzięcie to przypomnienie Kościołowi, że przy jego narodzinach była kobieta
Czytaj także:
Umarła? Zasnęła? Odeszła? Co oznacza wniebowzięcie Maryi

Tags:
Maryjamszawniebowzięcie
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail