Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/02/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Wiesz, że randkowanie ma wiele korzyści? Zobacz jakie

KOBIETA PRZY STOLIKU

Jon Ly/Unsplash | CC0

Zuzanna Górska-Kanabus - 13.06.18

Jeżeli mądrze randkujesz, to każda relacja, którą nawiązujesz z mężczyzną, będzie przybliżać Cię do zbudowania w przyszłości dobrego małżeństwa.

Być może zastanawiasz się, po co chodzić na randki? Po co ten cały wysiłek?

Pierwsza myśl – żeby spotkać przyszłego męża i móc stworzyć udane małżeństwo. Widzisz, mądrze randkując, zyskujesz bardzo dużo.

Poznajesz siebie i innych ludzi, weryfikujesz swoje oczekiwania

Każdy kontakt z drugim człowiekiem jest szansą na lepsze poznanie siebie, swoich upodobań, preferencji. W spotkaniu z drugim człowiekiem odkrywasz siebie, możesz sprawdzić, jakie zachowania są dla Ciebie ok, a jakie nie. Masz szansę sprawdzić, czy Twoje oczekiwania, np. dotyczące wymarzonego Jedynego, są rzeczywiście tym, czego potrzebujesz.

Randkując, masz szansę sprawdzić, jak to jest spędzać wiele czasu np. z kimś, kto jest zdecydowany i ma charakter lidera. Może wydaje Ci się, że Twój ideał to typ intelektualisty albo działacza, albo sportowca – w randkowaniu masz możliwość zweryfikowania swoich oczekiwań z rzeczywistością.

Poza tym, wielu ludzi wydaje się nam idealnych, dopóki nie zaczniemy z nimi żyć w codzienności. I nie chodzi tu o wspólne mieszkanie. Jeżeli widujesz kogoś rzadko, przypadkowo, to poznajesz taką osobę tylko częściowo. Dopiero randkując, spotykając się z nią w różnych sytuacjach, możesz zobaczyć, jak naprawdę się zachowuje. Jak reaguje, gdy jest niewyspana, zezłoszczona, głodna? Jak zachowuje się, gdy sprawy nie idą po jej myśli?

Dojrzewasz, uczysz się budować więzi i odkrywasz swoje deficyty

Nikt z nas nie rodzi się mistrzem budowania więzi. Bycie w relacji wymaga praktyki, którą nie zawsze wynosisz z domu rodzinnego. Zatem mądrze randkując, uczysz się np. stawiania granic, mówienia nie, rezygnacji z części swoich pragnień, konfrontacji, wspólnego spędzania czasu i wielu innych. Jednocześnie masz szansę zobaczyć swoje ograniczenia. Wiem, że nie jest to najprzyjemniejsze, ale za to niezbędne do tego, aby wzrastać.

Gdy zaczynasz chodzić na randki, to odkrywasz, że czasem trudno Ci być otwartą, stanowczą lub nie do końca potrafisz słuchać. Mając świadomość, w jakich obszarach masz braki, możesz zacząć nad nimi pracować, a to zaprocentuje później w Twoim małżeństwie. Spotkania z innymi ludźmi są niezbędne, aby stać się osobą dojrzałą, świadomą siebie, mądrze kochającą.


KOBIETA W KAWIARNI

Czytaj także:
Jaki jest klucz do udanych randek?

Uczysz się rozwiązywać problemy

Elementem każdej relacji jest konflikt. Jeżeli go nie ma, to znaczy, że coś jest nie tak. Konflikty są dobre. Jednak trzeba nauczyć się je prawidłowo rozwiązywać. Tu znajdziesz podpowiedź, jak to robić.

Przyczyn konfliktów może być wiele. Od drobnych (np. jak spędzamy weekend), po poważne (dotyczące fundamentalnych wartości czy kluczowych zachowań).

Kiedyś spotykałam się z chłopakiem, który notorycznie się spóźniał i to najczęściej ponad godzinę. On uważał, że nie ma problemu, dla mnie było to nie do zaakceptowania. Ilekroć próbowałam o tym rozmawiać, on unikał tematu albo się denerwował i zaczynał mnie słownie atakować lub się bronić. Nie byliśmy w stanie nawet zacząć szukać rozwiązania. A przez to nie byliśmy też w stanie zbudować relacji.

Uczysz się budować relację

Henry Cloud i John Townsend w Granicach w randkowaniu tak o tym piszą:

Poznawanie drugiego człowieka, spędzanie z nim czasu i wspólne zainteresowania prowadzą do intymności. Głębsze poznanie partnera przeradza się w miłość. W ten sposób rodzi się więź, która jest święta i dobra. (…) Kiedy dwie samotne osoby się pokochają, wówczas obdarowują się nawzajem i uczestniczą w swoim życiu. Choć ich związek ma pewne ograniczenia zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, to jednak ma także wartość.

Jeżeli mądrze randkujesz, to każda relacja, którą nawiązujesz z mężczyzną, będzie przybliżać Cię do zbudowania w przyszłości dobrego małżeństwa.


PIERWSZA RANDKA

Czytaj także:
Pierwsza randka – o czym rozmawiać?
Czytaj także:
Singielko, czy naprawdę musisz chodzić na randki?

Tags:
singlezwiązek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail