Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 16/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

7 najpopularniejszych sanktuariów w Polsce. Zobacz zdjęcia!

BAZYLIKA W WAMBIERZYCACH

Jacek Halicki/Wikipedia | CC BY-SA 3.0 pl

Magda Jakubiak - 28.04.18

Jasna Góra, Łagiewniki, a może Święta Lipka? Które z tych sanktuariów lubisz najbardziej?

Oto sanktuaria, które odwiedza rzesza pielgrzymów ze względu na świętość tych miejsc. Ich powstanie często wiąże się z widzeniami Matki Bożej, ale tylko jedne objawienia w Polsce zostały oficjalnie uznane przez Kościół. Oprócz wartości religijnych sanktuaria mają również wartości estetyczne ze względu na wyjątkową architekturę, a wśród tych 7 świątyń zaledwie jedna nie wiąże się z kultem maryjnym.

1. Jasna Góra – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Historia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zaczęła się przynajmniej w 1382 r., kiedy przybyli tutaj paulini. Ale jeśli wierzyć legendom, wizerunek Maryi namalował sam św. Łukasz, w dodatku na desce, która była częścią stołu Najświętszej Rodziny. Jasna Góra co roku przyciąga miliony pielgrzymów – wśród nich znaleźli się trzej ostatni papieże: Franciszek (2016 r.), Benedykt XVI (2006 r.) oraz Jan Paweł II (6 razy).

2. Licheń – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski

Oprócz tego, że jest to największy kościół w Polsce, wszystko inne też sprawia wrażenie rekordowego – potężne, ok. 50-tonowe organy czy największy w Polsce dzwon „Maryja Bogurodzica”. Sanktuarium jest łatwe do rozpoznania ze względu na swoje złote wykończenia, w szczególności – imponującą kopułę błyszczącą z oddali.

3. Łagiewniki – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Łagiewniki to miejsce szczególnie związane z postacią św. Faustyny Kowalskiej. Tutaj też w 2002 roku papież Jan Paweł II uroczyście zawierzył cały świat miłosierdziu Bożemu. Sama budowla oraz niektóre elementy wystroju sanktuarium mają charakter symboliczny i nawiązują do „współczesnej Arki Przymierza”.

4. Święta Lipka – Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan

Cieszy się popularnością nie tylko wśród katolików, ale i ewangelików, którzy również pielgrzymują do Matki Bożej Świętolipskiej. Powstanie sanktuarium wiąże się z objawieniem Matki Bożej, które być może zdarzyło się już w XIV wieku. Sanktuarium zachwyca architekturą baroku, organami z ruchomymi elementami oraz zdobionym ołtarzem.

5. Kalwaria Zebrzydowska – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne

Kalwarię otrzymali bracia bernardyni w 1602 roku od Mikołaja Zebrzydowskiego, a 2 lata później ruszyła budowa zespołu budynków klasztornych według projektów dwóch architektów: Włocha, Jana Marii Bernardoniego oraz Flamandczyka, Pawła Baudartha. W Wielkim Tygodniu odgrywane jest tutaj tradycyjnie efektowne misterium Męki Pańskiej, które skupia tysiące wiernych.

6. Gietrzwałd – Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Warto wiedzieć, że w Gietrzwałdzie miały miejsce w 1877 r. jedyne uznane przez Kościół objawienia Matki Bożej w Polsce. Maryja ukazała się dziewczynkom, Justynie Szafryńskiej i Basi Samulowskiej, prosząc o codzienne odmawianie różańca. Uznawany za cudowny obraz Matki Bożej w Gietrzwałdzie pochodzi najprawdopodobniej z XVI wieku.

7. Wambierzyce – Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Nazywane „śląską Jerozolimą” wambierzyckie sanktuarium swoją fasadą przypomina pałac. Okoliczne nazwy geograficzne również nawiązują do izraelskiego krajobrazu: pobliskie wzgórza to Tabor, Syjon czy Horeb, a przepływający strumień – Cedron. Obok barokowego kościoła z pierwszej połowy XVIII wieku znajduje się osławiona XIX-wieczna ruchoma szopka, w której skład wchodzi co najmniej 800 postaci, a wśród nich 300 jest ruchomych.
Czytaj także:
Najpopularniejsze sanktuaria maryjne na świecie [galeria]


SANKTUARIUM W LA SALETTE

Czytaj także:
La Salette: sanktuarium najbliżej nieba. Zobacz te obłędne zdjęcia!


SAINT ANTHONY,CHAPEL,RELICS

Czytaj także:
W tej kaplicy znajduje się 5000 relikwii! Zobacz zdjęcia

Tags:
pielgrzymkaPolskasanktuarium
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail