Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Dzięki tym 5 rzeczom przestałem postanawiać i zacząłem realizować

MĘŻCZYŹNI W PRACY

Jonathan Velasquez/Unsplash | CC0

Mikołaj Foks - 03.01.18

Dzięki wprowadzeniu pięciu prostych rzeczy, konsekwentnie realizuję to, co sobie zaplanuję na początku każdego kolejnego roku.

Nie notuj ważnych rzeczy na kolanie

Szeregowiec to żołnierz, który musi bardziej myśleć o tym, co jest tu i teraz. Super skuteczny ma być przecież właśnie tu i teraz. Inaczej dowódca, który ma myśleć perspektywicznie, przewidywać odległe następstwa dzisiejszych decyzji, rozumieć cały kontekst.

Robiąc roczne plany jesteś jak generał nad mapą sztabową. Zobacz i zważ, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Sprawdź, co jest realne, jakie będą tego koszty i jaką strategią najlepiej do tego dojść. Znajdź na to kilka godzin, nie notuj na kolanie, przecież planujesz cały rok!
Czytaj także:
Rozmawiaj z Nim często o Twojej firmie, Twoich planach, kłopotach, obawach – o wszystkim, co cię dotyczy.

To nie działa

W szkole do niektórych klasówek można było nauczyć się wieczór wcześniej. Jednego dnia zakuwasz, drugiego zdajesz, trzeciego zapominasz. Niestety niektórzy tą samą techniką chcą z marszu realizować ważne życiowe sprawy. Spójrzmy prawdzie w oczy – nie da się!

Masz wielkie plany? Nie zaczynaj ich w poprzedzający wieczór. Podziel to, co masz na małe elementy – takie, które łatwo będzie ogarnąć. Wielki cel zamień na małe cele. Wyprawa do Afryki? Określenie: czasu, miejsca, transportu, budżetu… Każda z tych rzeczy już  sama w sobie jest wymagająca. Wypisz je i ułóż, co po czym trzeba zrobić.

Koniec na początku

Jeśli do 1 września chcesz wyremontować mieszkanie, to policz najpierw, ile ekipie remontowej mogą zająć poprawki, potem ile potrwa sam remont, następnie ile wycena prac, a na koniec, ile zajmie znalezienie ekipy. Licząc od końca zorientujesz się, kiedy realnie trzeba zacząć szukać fachowców.

Tak już jest, że planując od początku bardziej myślimy o rzeczach, które trzeba zrobić, by dojść do celu. Planując od końca, lepiej uświadamiamy sobie, ile czasu potrzeba, żeby to osiągnąć.


KOBIETA Z NOTATNIKIEM

Czytaj także:
Co stoi Ci na drodze do osiągania upragnionych celów?

Planuj absolutnie wszystko

Do kalendarza większość ludzi wpisuje tylko spotkania i kluczowe terminy. Skoro wiesz, że ważne dla Ciebie zadanie zajmie pół dnia pracy w skupieniu, to zarezerwujesz mu specjalny czas pod konkretną datą? Niestety, większość ludzi nie szacuje czasu trwania zadań i nie wpisuje ich do kalendarza.

Jeśli chcesz wypełnić noworoczne plany, to planuj absolutnie wszystko. Telefon w ważnej sprawie, wyszukanie czegoś w internecie, zakupy, nawet planowanie – planuj! Planuj i wpisuj do kalendarza czas realizacji.

Stwórz zespół

Możesz myśleć, że zrobisz różne rzeczy sam, ale tak nie jest. Niemal wszystko, co robimy, robimy z jakimś udziałem innych ludzi. Choćby to był sąsiad, który podleje Twoje rośliny, gdy będziesz na wakacjach. Uświadom sobie, że nie jesteś sam i pomyśl, że działasz w zespole.

Zespół lepiej działa, jeśli jego działania są wcześniej uzgodnione. Chcesz codziennie rano biegać – lepiej uprzedź swoją żonę z wyprzedzeniem. Zespół potrzebuje znać cel. Chcesz zmienić sposób odżywiania – wyjaśnij mamie dlaczego i porozmawiaj z nią w styczniu o menu wielkanocnym. A najlepiej znajdź kogoś, z kim wspólnie zrealizujesz noworoczne plany. Razem macie większe szanse na powodzenie.


KOBIETA W ŁÓDCE

Czytaj także:
Gryzie Cię jakiś problem? Zobacz, jak sobie z nim poradzić

Rok to za mało!

To dobrze, jeśli zamiast życzeniowego myślenia, solidnie zaplanujesz rok. Dobrze, ale za mało. Planuj dalej niż rok. Zrób ogólne plany na następne 5 lat. Wiesz, gdzie chcesz być za 5 lat? Nadal w tej samej pracy? Kiedy czas na ślub lub dziecko (pierwsze, czy kolejne)?

Spełnienie ciągle odkładanego marzenia lub od dawna planowane wprowadzenie codziennego nawyku (np. ćwiczeń lub porannej modlitwy) – chcesz to robić, ale odkładasz na później już od lat… To, co wydaje Ci się zbyt wielkie, zaplanuj na dłuższy czas, a zobaczysz, że się uda!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail