Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Kraj o największej liczbie nowych świątyń buduje ogromną Katedrę Zbawienia Narodu

KATEDRA ZBAWIENIA NARODU W RUMUNII

Catedrala Mântuirii Neamului Românesc

Łukasz Kobeszko - 23.10.17

Nowa katedra będzie drugim co do wielkości kościołem w Europie. Będzie ona rodzajem wotum przebłagalnego za zło dokonane w kraju.

Jest w Europie kraj, w którym oddaje się do użytku 10 nowych kościołów miesięcznie. Nie jest to jednak Polska (chociaż w rankingu wciąż zajmujemy wysoką pozycję), lecz… Rumunia. W Bukareszcie powstaje cerkiew katedralna, która będzie drugą największą świątynią na Starym Kontynencie – po Katedrze Najświętszej Marii Panny w Sewilli.


Lorealai Mosnegutu podczas występu w programie Mam Talent

Czytaj także:
Wygrała rumuński „Mam Talent”, doprowadzając publiczność do łez

Dyktatura Ceaușescu

Rozkwit budownictwa sakralnego w Rumunii widoczny jest w różnego rodzaju statystykach od prawie dwudziestu lat. W kraju, którego ponad 85 proc. mieszkańców należy do autokefalicznej Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej, w każdej mniejszej i większej miejscowości nowe cerkwie wyrastają jak grzyby po deszczu.

Jednym z wytłumaczeń tego zjawiska, obok pobożności samych Rumunów, jest reakcja na czasy dyktatury komunistycznej przed 1989 rokiem.

Zwłaszcza wieloletnie rządy Nicolae Ceaușescu (1965-1989) odcisnęły swoje piętno na losach współczesnego, rumuńskiego chrześcijaństwa. Cerkiew prawosławna mogła co prawda istnieć i w ograniczonym zakresie działać, niemniej poddana była silnej presji ze strony władz, wymagających całkowitego posłuszeństwa od biskupów i wiernych.

Rumuński patriarcha przeprasza

Nacisk ten był tak duży, że gdy w połowie lat osiemdziesiątych starzejący się dyktator wprowadził w życie dość szalony program przebudowy miast i wsi w stylu socrealistycznym, zwany w propagandowej nowomowie „systematyzacją”, hierarchowie nie sprzeciwili się zburzeniu w centrum Bukaresztu świątyń pochodzących z XVI i XVII wieku, o wielkim znaczeniu duchowym i historycznym.

Na gruzach starej dzielnicy z unikalnymi cerkwiami Ceaușescu nakazał wybudowanie gigantycznej siedziby władz – tzw. Domu Ludowego. Gmach miał być największą tego rodzaju budowlą w Europie. W momencie obalenia dyktatury w grudniu 1989 roku budowy jeszcze nie ukończono.

Tuż po rewolucji, ówczesny patriarcha rumuński Teoktyst poprosił duchownych i wiernych o przebaczenie za, jak sam stwierdził, spowodowany ludzkim strachem brak sprzeciwu wobec metodycznego burzenia świątyń.
Czytaj także:
„Jestem tylko grzesznikiem, który wie, że nie zdradzi swojego Mistrza”. Niezwykła historia pewnego Rumuna

Katedra Zbawienia Narodu

Od kilku lat w stolicy Rumunii trwa budowa olbrzymiej świątyni prawosławnej, nazwanej Katedrą Zbawienia Narodu (rum. Catedrala Mântuirii Neamului). Będzie ona drugim co do wielkości kościołem w Europie i dorównywać kubaturą rzymskokatolickim katedrom w Kolonii oraz Mediolanie. Powstaje ona dokładnie obok dawnego Domu Ludowego, w którym dzisiaj urzęduje parlament Rumunii.

Konsekracja świątyni ma mieć miejsce w 2018 roku. Będzie ona rodzajem wotum przebłagalnego za zło dokonane w kraju w czasach komunistycznych.

Licząca ponad 120 metrów wysokości cerkiew (odpowiednik kilkudziesięciu pięter wieżowca) i pomieści kilka tysięcy wiernych. W architekturze łączyć będzie wpływy bizantyjskie oraz łacińskie, co ma odzwierciedlać tożsamość kultury rumuńskiej.

Zgodnie ze wschodniochrześcijańską symboliką siedem kopuł świątyni symbolizować będzie siedem sakramentów Kościoła (kopuły wieńczyć będą krzyże w stylu łacińskim). Z lotu ptaka, katedra będzie przypominać okręt – Kościół, który na falach życia podróżuje ku Niebu i zbawieniu.

Za publiczne pieniądze

Wnętrze ma przypominać świątynię w Jerozolimie i wczesnochrześcijańskie kościoły z trzema przestrzeniami: dla wiernych, duchowieństwa oraz Świętym Świętych – specjalnym miejscem obok ołtarza, do którego dostęp będą mieli tylko patriarchowie. Umieszczony na górnym sklepieniu fresk Chrystusa-Pantokratora przypominać ma, że to Syn Boży jest głową Kościoła, a sama wspólnota wiernych – jego ciałem.

Na najwyższej wieży znajdzie się potężna dzwonnica, na której znajdować się będzie punkt widokowy z windami. Obok świątyni powstaną hotel i jadłodajnie dla pielgrzymów, księgarnia literatury i religijnej oraz dom patriarchy.

Budowę świątyni, której koszty wyniosą do kilkuset milionów euro, zgodnie z obowiązującym w Rumunii prawem finansują władze publiczne. Krytykom takiego rozwiązania wierni przypominają, że każda świątynia to nie tylko świadectwo dorobku kultury danego narodu, ale również, bardzo intymne miejsce spotkania z Bogiem i stopniowego przebóstwienia człowieka poprzez liturgię i sakramenty. Nie może więc być redukowana tylko do kwestii materialnych.


ZAMEK PELES W RUMUNII

Czytaj także:
Rumunia nie jest krajem biedy i żebrzących Cyganów

Na podstawie: romanialibera.ro, catedralaneamului.ro

Tags:
Prawosławierumunia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail