Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Czy Jezus ma większą moc niż kucyki Pony? 5 książek dla dzieci, które pomogą zrozumieć Boga

KSIĄŻKI DLA DZIECI

Dominika Kaźmierczyk - 25.09.17

Drodzy rodzice, nie zbywajcie religijnych pytań waszych dzieci, bo mogą przestać pytać, a więc także przestać interesować się Bogiem.

Właściwie to nie ma czego rozumieć. Z moich doświadczeń mamy dwójki dzieci w wieku 3 i 5 lat, cioci oraz własnych wspomnień z dzieciństwa wynika, że rozumienie Boga jest dla dziecka czymś bardzo naturalnym.
Czytaj także:
Jak mówić dzieciom o Bogu i uczyć je modlitwy?

Dawno temu, gdy narodził się mój dużo młodszy brat, napisałam wiersz: „Jak starzec, tak samo blisko granicy Królestwa”. Dzieci przychodzą do nas od Boga, a my tylko mamy za zadanie tę naturalną wiarę w nich podtrzymać.

Pierwsza Biblia

KSIĄŻKI DLA DZIECI
Edycja Świętego Pawła

Pierwszą Biblią, jaką przeczytały moje córki była „Biblia przedszkolaka” autorstwa Juliet Davis. Można ją kupić np. na stronie internetowej Wydawnictwa Świętego Pawła. Pięknie, kolorowo i wesoło ilustrowana, zaciekawiła dziewczynki na długie godziny.

Biblia, a szczególnie Księga Rodzaju daje odpowiedź na to, kim jest Bóg, jak stworzył świat. „Biblia przedszkolaka” opowiada o wydarzeniach z Pisma Świętego w sposób dostosowany do wieku najmłodszych, dużo miejsca poświęcając życiu Jezusa.

Jest to jednak wersja bardzo uproszczona, rodzice muszą wiele wątków wyjaśnić samemu, często ze zdumieniem odkrywając, że sami muszą sięgnąć do prawdziwej Biblii, by przypomnieć sobie, o co w danej księdze chodziło…

Pismo Święte dla najmłodszych

KSIĄŻKI DLA DZIECI
Dwie Siostry

„Minibiblia w obrazkach” wydawnictwa Dwie Siostry, autorstwa Soledad Bravi jest skierowana do jeszcze młodszych czytelników – z kategorii wiekowej 1+. A podejrzewam, że nawet do młodszych, gdyż grube, kartonikowe stronice pozwalają swobodnie kartkować książkę, bez ryzyka wyrwania stron.
Czytaj także:
Jezus daje serki czekoladowe, czyli kwiatki z dziecięcych modlitw i rozmów o Bogu

Minibiblia ma prawie sto stron, na każdej jeden, schematyczny obrazek i jedno zdanie. A jednak dzieci przeglądają ją z zainteresowaniem.

Pytania dzieci są ważne

KSIĄŻKI DLA DZIECI
Prószyński i S-ka

„Skąd właściwie wiemy, jaki jest Bóg?” autorstwa Maike Lauther-Pohl wydało wydawnictwo Prószyński i S-ka. Dzieci w niemieckich przedszkolach zadały pytania o Boga, które zostały spisane, a Maike Lauther-Pohl, pedagog religii, ewangelistka, udzieliła odpowiedzi, które „pasują do wszystkich wyznań chrześcijańskich”.

W świecie wszechobecnych bajek, tysiąca historii o bohaterach, którzy mają niezwykłą moc, dzieci mogą poczuć się zagubione. To do nas należy tłumaczenie świata przez pryzmat wiary. Musimy stawić czolo kucykom Pony, Kubusiowi Puchatkowi oraz Smerfom i wytłumaczyć dzieciom, że najwyższa moc, miłość i nieskończona mądrość pochodzi od tego, który nas stworzył.

Dlatego warto wyjaśnić czy… Bóg lubi czekoladę? Czy rybki też idą do nieba? Jak Bóg okazuje mi swoją miłość? Nie zbywajmy tych pytań, bo dzieci mogą przestać pytać, a więc także przestać interesować się Bogiem.

Stać się jak dzieci

KSIĄŻKI DLA DZIECI
Wydawnictwo Sióstr Loretanek

Moją trzyletnią córkę bardzo interesują figurki Matki Boskiej. Jedną z nich mija po drodze do przedszkola. Chętnie przy niej przystaje, składa rączki do modlitwy. Właściwie przypomina mi o niej, bo ja w pędzie pomiędzy domem, obowiązkami zawodowymi a przedszkolem często Jej nie zauważam.

Wydawnictwo Sióstr Loretanek wydało między innymi taką pozycję, autorstwa Siostry Emmanuel: „Dzieci, pozwólcie mojemu sercu zwyciężyć!”. Jak przypomina siostra, Maryja we wszystkich wielkich objawieniach mówiła do dzieci – w Fatimie, Lourdes, La Salette, Gietrzwałdzie. A my wszyscy też powinniśmy „stać się jak dzieci”.

Dlaczego rodzice przyjmują komunię

KSIĄŻKI DLA DZIECI
Gaudium

Msza święta, modlitwy są często niezrozumiałe dla dzieci. Tu przydadzą się książeczki wyjaśniające ich znaczenie, np. „Idziemy do kościoła. Mój pierwszy mszalik” – Guntera Webera, wydana przez Wydawnictwo Gaudium. Wyjaśnia, co kłótnie z siostrą mają wspólnego z panem Bogiem, czym jest komunia, czytania, modlitwy. Dlaczego idziemy w niedzielę do kościoła itp.
Czytaj także:
Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dzieci są różne. Niektóre od najmłodszych lat dobrze czują się na mszy, innym przeszkadza hałas, boją się tłumów. Ale wszystkie chcą wiedzieć: dlaczego rodzice przyjmują komunię, kim jest zakonnica, ksiądz, dlaczego Pan Jezus wisi na krzyżu…

Gdzie kupić te książki? W najbliższym Empiku nie znalazłam żadnej pozycji religijnej dla dzieci. Spory ich wybór jest natomiast w sklepikach, które coraz częściej otwierają się przy kościołach, w księgarniach katolickich, a największy w internecie. Polecam wydawnictwa: Święty Paweł, Wydawnictwo Sióstr Loretanek czy Święty Wojciech.

Tags:
bógdzieciksiążka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail