Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Kiedy zastanawiasz się, co dalej z Twoim życiem… Rozmowa z Arkadio

ARKADIO, RAPER

Archiwum prywatne

Katarzyna Matusz - 24.09.17

Życie to sztuka trudzenia się z sensem. Więc zadaj sobie pytanie: Czy to, co robię, ma sens? Czy idę właściwą drogą? Dokąd właściwie zmierzam?

Katarzyna Matusz-Braniecka: Pretekstem do naszej rozmowy stał się audiobook „STOP. Czy to, co robisz, naprawdę ma sens?” . Zanim o nim opowiemy, powiedz, dlaczego, Twoim zdaniem, tak bardzo boimy się zmian?

Arkadiusz „Arkadio” Zbozień*: Boimy się zmian przede wszystkim dlatego, że jest to wyjście z naszej strefy komfortu. Nawet jeśli to, co teraz przeżywamy, nie jest czymś wzniosłym, to jednak jest takim ciepłym miejscem, w którym czujemy się bezpieczni i każda zmiana, która może nam wprowadzić jakieś zamieszanie, jest mało komfortowa. Z automatu więc bronimy się przed tym. Sam tak postępuję.

Wyobraź sobie, że przyszedł do Ciebie człowiek, który zastanawia się nad tym, co ma dalej w życiu robić. Co mu poradzisz?

Poradziłbym, żeby poświęcił sobie trochę czasu na to pytanie. Czasami pytamy siebie i szybko chcemy odpowiedzi precyzyjnej, która ma nam wytyczyć ścieżkę na długi okres. A niekiedy słyszymy odpowiedź tylko na jakiś kroczek, a po jego zrobieniu widzimy kolejny. Zachęcam do ciszy, do tego, żeby zrobić „stop” (jak w tytule audiobooka).

Co pomogło w takiej sytuacji Tobie?

Mi najbardziej posmakowały rekolekcje ignacjańskie, fundament. Tam było moje miejsce, centrum do rozeznawania, żeby później, w codzienności, nie zadawać sobie ciągle tych samych pytań. Chodziło o to, żeby za jakiś czas zrobić weryfikację. A w codzienności kierować się tym, co we współpracy z Panem Bogiem ustaliliśmy, jeśli mogę się posługiwać takimi słowami.
Czytaj także:
Tych 9 kroków pomoże ci wprowadzić zmiany, o których marzysz

ARKADIO, RAPER
Archiwum prywatne

Rozwijać siebie, żeby pomóc innym

Jak odróżnić pasję, czyli coś, czemu warto się poddać, od zachcianki, która może nas zaprowadzić na manowce?

Zachcianka bardzo szybko mija. Bywa tak, że zachcianki stają się błędnym kołem, że są nastawione egoistycznie na mnie, moje zdobywanie szczytów. A w całej rzeczywistości RTCK, którą staram się prezentować, chodzi o to, żeby rozwinąć siebie na tyle, by pomóc innym. Żeby ze swoimi pasjami, talentami nie skończyć na sobie, bo to byłby czysty egoizm. Chodzi o to, żeby z tego wyniknęła perspektywa dla kogoś. Ale jest tu też takie niebezpieczeństwo, że my bardzo szybko chcielibyśmy osiągnąć etap pomagania komuś, nie znając do końca siebie, to jest śliski temat, nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich.

Na Twoim audiobooku przywołujesz ten moment z Pisma Świętego, w którym w Kanie Galilejskiej Pan Jezus zamienił wodę w wino. Mówisz: zacznij nosić wodę, zanim stanie się winem. Jak to rozumieć?

Jest taki moment, w którym rozeznajemy swoje życie, zastanawiamy się, podpytujemy Pana Boga, w jakim kierunku iść, kim powinienem być, co robić? I to jest pierwszy moment. Potem jest drugi moment, noszenia wody. Przywołajmy to: Kana Galilejska, kelnerzy niosą wodę do starosty weselnego, przecież wiedzą, że to jest woda, a mieli zanieść wino. I to jest zaufanie Panu Bogu, że to, co w tym czasie, w którym zrobiliśmy sobie „stop”, rozeznaliśmy, podjęliśmy decyzję (na ile to możliwe — wspólnie z Bogiem), to było momentem zaniesienia wody. W codzienności człowiek czasami czuje, że nie wiadomo, czy to, co robi, ma sens.


Kamil Zbozień

Czytaj także:
Kiedyś myślałem: Kościół ma bardzo słabą ofertę i pojawię się w nim, jak się zestarzeję

ARKADIO, RAPER
Archiwum prywatne

Przepełnić strach miłością

Jak nie dać się strachowi?

Na mojej płycie „Fundament” jest utwór „Nie usunę zła”, a w nim przypominam o tym, że nie zlikwidujemy lęku. Próba maskowania go, mówienia, że się nie boję, jest czymś sztucznym. To, co możemy zrobić, to przepełnić ten strach miłością. Najlepszym rozwiązaniem jest być blisko Chrystusa. Każdy ma na to swój etap i swoją receptę na dany moment w życiu. Jednemu smakuje codzienna Eucharystia, innemu Pismo Święte, komuś innemu cisza. Być blisko, na miarę takich możliwości, jakie są w danym momencie.

Wróćmy do audiobooka. Dla kogo on jest?

Odbiorcą jest człowiek, który czuje, że ostatnio w jego życiu pojawił się pęd, napędzanie rzeczywistości; który widzi, że jest dużo wyzwań, działań i zapala mu się lampka: dokąd to wszystko zmierza? Jeśli robisz to, co kochasz, to powinieneś w codzienności czuć się na swoim miejscu.
Czytaj także:
Co byś zrobił, gdyby strach nie istniał?

ARKADIO, RAPER
Archiwum prywatne

*Arkadiusz „Arkadio” Zbozień — pomysłodawca idei „Rób to, co kochasz”, autor 6 płyt i książki. Jego program szkoleniowo-rekolekcyjny polecany przez bp. Grzegorza Rysia poznały już dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce i za granicą. Z wykształcenia dziennikarz, filozof i coach, z pasji raper, z wyboru – szczęśliwy mąż i ojciec. W Wydawnictwie RTCK ukazał się jego audiobook „STOP. Czy to co robisz naprawdę ma sens?

Tags:
pasjapracatalentzmiana
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail