Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/04/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Zobacz miejsce, gdzie król Herod skazał na śmierć Jana Chrzciciela

MACHAERUS

Jeffrey Bruno-Aleteia

Daniel Esparza - 14.07.17

Macheront, lepiej znany jako miejsce, gdzie Salome tańczyła dla swojego ojczyma, jest także wyjątkowym stanowiskiem archeologicznym.

Żydowskie łaźnie rytualne (mikwaot) to baseny wykorzystywane do rytualnych oczyszczeń, podobne do baptysteriów stosowanych w niektórych tradycjach chrześcijańskich do chrztu. Największa dotychczas odnaleziona łaźnia rytualna została odkryta w Jordanii w 2016 roku, w pałacu króla Heroda w Macheroncie, położonym na wschodnim brzegu Morza Martwego.

Jak pisało czasopismo „Biblical Archaeology”: „Ta mykwa (forma liczby pojedynczej od mikwaot) była używana przez króla Heroda i jego królewską rodzinę do oczyszczeń, zgodnie z żydowskim prawem religijnym”.


archeologia, syria, Dura Europos

Czytaj także:
Archeolodzy odkryli najstarszy wizerunek Maryi?

Tam Herod skazał na śmierć Jana Chrzciciela

Ale Macheront jest najlepiej znany nie z rytualnych kąpieli, ale raczej jako miejsce, w którym Salome tańczyła dla swojego ojczyma, Heroda Antypasa, syna i następcy króla Heroda Wielkiego, i tego, który nakazał ściąć Jana Chrzciciela. Według niektórych mógł on być również więziony w jednej z jaskiń w tym miejscu.

Faktycznie to Herod Wielki zbudował fortecę Macheront na skale nad Morzem Martwym. Była to również twierdza, która padła jako jedna z ostatnich podczas pierwszego żydowskiego powstania przeciwko Rzymowi (w latach 66-72).

Zobaczcie galerię zdjęć tego miejsca 👇


TINTORETTO WASHING OF THE FEET

Czytaj także:
Co Jezus i apostołowie jedli podczas Ostatniej Wieczerzy? Archeolodzy mają odpowiedź
Czytaj także:
Robotnik odkrył starożytny rękopis – sądzono, że to proroctwo zniszczenia Izraela

Tags:
archeologiaciekawostkijan chrzciciel
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail