Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/02/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

6 zdań, które pomogą ci przerwać małżeńską kłótnię

Para kłóci się na tle grafiki z burzą

Shutterstock

Mathilde Dugueyt - 10.07.17

Kłótnie zdarzają się każdej parze. Aby nie robić sobie krzywdy, warto zatrzymać ostrą wymianę zdań, zanim sprawy zajdą za daleko. Ale jak powstrzymać spór w kilku słowach? Oto 6 zdań, które pomogą zawrzeć pokój z ukochanym…

Kiedy się kłócimy, każdy odbiera słowa inaczej. Generalnie, treść sporu nie jest najważniejsza. Jaki by nie był temat, to sposób, w jaki się kłócimy, sam proces jest ważny.

Dlatego warto wtrącić takie zdanie, które będzie sygnałem, że chcemy zakończyć spór i które pomoże nawiązać dialog.
Czytaj także:
Słowo „przepraszam” powinno być częstsze w małżeństwie niż „kocham cię”

Spór jest potrzebny, kłótnia mniej. Trzeba umieć czytać między wierszami i słuchać drugiej osoby. Zakończenie zdania pytaniem często łagodzi ton i otwiera na nową wymianę zdań, która dotyczy bardziej samej rozmowy niż treści sporu.

Odkryjcie 6 zdań kluczy, które według Karine Danan, psycholog i autorki książki „Kochać się i się nie kłócić, sekret szczęśliwych małżeństw”, pomagają zatrzymać kłótnię.

1. „Przykro mi, że się uniosłem/uniosłam”

Jeśli zdamy sobie sprawę z naszej postawy, z tego, że nie słuchamy drugiej osoby, że ją zraniliśmy to pierwszy krok, by nawiązać na nowo kontakt.

2. „Właśnie się kłócimy. Przestajemy czy kontynuujemy?”

Gdy dajemy się ponieść silnym emocjom, przestajemy się słuchać. Postawienie takiego pytania zwraca uwagę małżonka, pozwala mu się zastanowić. Może wtedy zadać sobie pytanie: czy naprawdę tego chcę?

 3. „Mam wrażenie, że coś się przypala”

Odwrócenie uwagi pomaga… znów zacząć się nawzajem słuchać. Chodzi o to, by odwołać się do czegoś praktycznego albo banalnego, bez związku z tematem kłótni. To przecina wymianę zdań.

4. „Kciuk” albo „słońce”

Dobrze, jeśli para (oczywiście w chwili, gdy wszystko między małżonkami jest OK) wybierze sobie słowo, które będzie hasłem-symbolem zrobienia przerwy w kłótni. Dowolne, abstrakcyjne, jakie chcemy. Gdy zajdziemy w sporze za daleko, jak w grze z czasów dzieciństwa, jedno lub drugie z małżonków rzuca to magiczne słowo na znak, że chce zatrzymać wymianę zdań.

5. „Widzę, że robię ci wyrzuty. Przestajemy czy kłócimy się dalej?”

W kłótni, zastąpienie zaimka „ty” przez „ja” łagodzi napięcie, bo wypowiedź zaczynająca się od „ja” nie brzmi tak oskarżycielsko. Ważne jest też zakończenie zdania pytaniem, bo to daje małżonkowi czas, niezbędny na zastanowienie się.

6. Jest mi smutno, że mi robisz tyle przykrości. Wstrzymujemy się czy kontynuujemy?

Żeby skłonić małżonka do wyjaśnień, najlepiej zadać mu pytanie. Gdy przyznajemy, że czujemy się zranieni, odwołujemy się do jego empatii. To działa, gdy rozmowa staje się zbyt bolesna.
Czytaj także:
Małżeńskie win-win: Jak skutecznie negocjować?


ZAKOCHANE MAŁŻEŃSTWO

Czytaj także:
Dlaczego mój mąż się zdziwił, kiedy wyznałam mu miłość

Tags:
kłótniamałżeństwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail