Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Tego wiersza o Polsce uczyły się dzieci na drugim końcu świata. Obowiązkowo!

Generał Fukushima na tle warszawskiej starówki

Wikipedia

Karol Wojteczek - 12.06.17

Jest na ziemi taki kraj, bardzo zresztą odległy, gdzie dzieci uczyły się w szkole wierszyka o Polsce.

„Gdzieniegdzie widać resztki świetności i ruiny kamiennych ogrodzeń” – w takich to niezbyt łaskawych słowach opisuje polską prowincję jedna ze znanych żołnierskich pieśni. Że co, że jakoś niezbyt znana? Znana, znana, tyle że w wojsku… w Japonii. Do 1945 r. uczyły się jej nawet obowiązkowo japońskie dzieci.

Polski wiersz na końcu świata

Na 42 lata przed tym, gdy w swoją niezwykłą podróż poślubną wyruszyli państwo Bujakowscy, na podobnie szaleńczą wyprawę z Europy na Daleki Wschód zdecydował się pewien japoński wojskowy. Środkiem transportu miał być jednak w tym wypadku… koń. 12 czerwca 1893 r., po 487 dniach w siodle, ówczesny major Yasumasa Fukushima zameldował się we Władywostoku. Z Berlina miał do przejechania ok. 15 tys. km.
Czytaj także:
Kalafior, kimono, Chopin i Jezus – japońska pianistka przechodzi na katolicyzm [rozmowa]

Historia Polski przestrogą dla Japończyków

Fantazyjny wyczyn Fukushimy zainspirował poetę Ochiaiego Naobumiego do napisania poematu Kiba ryokō(Podróż na koniu), w którym znalazł się wiersz Pōrando kaiko (Wspomnienie Polski).

Historia naszego, zniewolonego wówczas narodu miała być dla Japończyków przestrogą, w myśl zasady, że „pycha kroczy przed upadkiem”. Losy Cesarstwa Japonii w kolejnych kilkudziesięciu latach pokazują, że była to przestroga niezbyt skuteczna. Ale też ówczesny upadek naszego narodu nie był tak ostateczny jak się Fukushimie wydawało 😉

Tutaj możecie posłuchać tego utworu:
Czytaj także:
Lekcja chłopca z Nagasaki wędrującego z martwym braciszkiem na plecach

Tags:
ciekawostkihistoriajaponia
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail