Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/09/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Dlaczego o. Kolbe chciał polecieć w kosmos?

web3-etereoplan-space-maksymilian-kolbe-saint1

Karol Wojteczek - 29.05.17

Niektóre proponowane przez św. Maksymiliana rozwiązania znalazły później zastosowanie przy budowie trójczłonowej rakiety nośnej.

O. Maksymilian Kolbe znany jest nam przede wszystkim jako męczennik, który postanowił poświęcić swe życie dla ocalenia bliźniego. Taki biogram jest jednak dalece niewystarczający wobec zakresu zainteresowań i talentów tego świętego franciszkanina.

la suite aprés cette publicité

28 maja minęła kolejna rocznica dnia, w którym o. Kolbe trafił do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 26 lat wcześniej, jeszcze jako kleryk, o. Maksymilian złożył w urzędzie patentowym projekt Etereoplanu – międzyplanetarnego artefaktu podróżniczego.

la suite aprés cette publicité

la suite aprés cette publicité

I choć wszystko działo się ledwie w 12 lat po pierwszym oficjalnym locie braci Wright, to niektóre proponowane przez Maksymiliana rozwiązania znalazły później zastosowanie przy budowie trójczłonowej rakiety nośnej. A zagłębiając się w szczegółach technicznych projektu, warto zwrócić uwagę również na inne wskazywane przez Kolbego wyzwania, wobec których ludzkość do dzisiaj pozostaje bezradna. Dla ryzyka kolizji z planetoidą czy, przede wszystkim, skromnej osiąganej przez człowieka długości życia postęp cywilizacyjny wciąż nie jest w stanie udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi.

la suite aprés cette publicité



Czytaj także:
Męczennik bohaterem… popkultury? Oto komiks „Maksymilian Kolbe. Święty w Auschwitz”


MARYJA AZJATYCKA

Czytaj także:
O. Maksymilian Kolbe i Niepokalana w kimonie. Dlaczego nieufni Japończycy zaakceptowali Polaka?

Tags:
ciekawostkihistoriaśw. Maksymilian Kolbe
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail