Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Niezwykła moc Nowenny pompejańskiej. To modlitwa dla zdesperowanych

web-modlitwa-kobieta-park-skupienie-unsplash-cc0

Anna Gębalska-Berekets - 26.10.16

Nie bez powodu Nowenna pompejańska nazywana jest „nowenną nie do odparcia”, „nowenną dla zdesperowanych”.

Pompejanka: 54 dni wymagającej modlitwy

Jest to skuteczna modlitwa wstawiennicza, a liczne świadectwa ludzi potwierdzają ten fakt. Matka Boża dała wskazówkę ciężko chorej Fortunatynie Agrelli, że ktokolwiek prosić Ją będzie tą modlitwą zostanie wysłuchany – Ktokolwiek pragnie otrzymać łaski, niech odprawi na moją cześć trzy nowenny, odmawiając piętnaście tajemnic Różańca, a potem niech odmówi znowu trzy nowenny dziękczynne.

Nowenna pompejańska jest modlitwą wymagającą. Przez 54 dni codziennie odmawia się trzy tajemnice różańca i dodatkową modlitwę: przez pierwsze 27 dni modlitwę błagalną, przez kolejne 27 dni dziękczynną. Ważne jest, by skupić się na jednej wybranej intencji, w jakiej będziemy prosić Boga poprzez wstawiennictwo Matki Boskiej.

Popularność Nowenny pompejańskiej

Powstało już wiele forów, grup, na których ludzie dzielą się swoimi trudnościami, wątpliwościami, intencjami, odczuciami. Wiele osób potwierdza, że w czasie odmawiania nowenny odczuwało opiekę Matki Bożej, ale i rosnące pokusy, by modlitwę przerwać i jej nie kontynuować lub w ogóle jej nie zaczynać.

Bez wątpienia można powiedzieć, że kult Matki Bożej Pompejańskiej w Polsce stale się rozwija, a Nowenna pompejańska przeżywa swój rozkwit. Kult ten rozpropagował Bartolo Longo (wcześniej był satanistą). Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1980 roku.

Spotkać można świadectwa osób, których prośby nie zostały wysłuchane. W ich wypowiedziach można zauważyć rozczarowanie, niekiedy nawet i rozgoryczenie, żal, poczucie „straconego czasu”. Ale czy czas poświęcony dla Boga, na spotkanie z Nim na modlitwie może być w ten sposób traktowany?

Czciciele Matki Bożej Pompejańskiej powierzają jej swoje małżeństwa, znalezienie pracy, wyjście członków rodziny lub ich samych z alkoholizmu lub innych nałogów, dar zrodzenia potomstwa. Próśb i podziękowań są tysiące.

Otrzymane łaski

„Dowiedziałem się o modlitwie przypadkowo, w ubiegłym roku. Dziewczyna mnie pozostawiła dla drugiego faceta. Planowałem z nią wspólną przyszłość. Ona odeszła. Prosiłem, by Matka Boża zjednoczyła nas ponownie. Na początku modlitwy myślałem, że nie podołam, trzy tajemnice różańca dziennie! Nie dam rady, to niemożliwe. Teraz wiem, że to nie takie trudne, czas zawsze się znajdzie. Agata nie wróciła, ale ja odzyskałem spokój duszy, jestem wewnętrznie spokojny i pełny ufności w Bożą wolę” – wspomina Paweł.

„Z mężem staraliśmy się o dziecko. Po ślubie byliśmy już 10 lat, a nie mieliśmy upragnionego potomstwa. O nowennie dowiedziałam się od przyjaciółki, która czynnie działa w Odnowie w Duchu Świętym. Zaczęłam się modlić. Płakałam i modliłam się z ufnością do Kochanej Matki, by otoczyła mnie swoją opieką i uprosiła u swego Syna dar posiadania potomstwa. Tak to traktuję, jako dar… Zostałam wysłuchana, w ósmym miesiącu ciąży przyszła na świat Antosia” – opowiada ze łzami w oczach Karolina.

„To właśnie dzięki tej wspaniałej modlitwie otrzymałam łaskę nawrócenia i rozwiązania wielu trudnych spraw. Kilka miesięcy temu moje serce zostało boleśnie złamane, świat mi się zawalił. Nie wiedziałam, co ze mną dalej będzie, jak to wszystko się potoczy. Przeżyłam załamanie nerwowe. Czytając o tej modlitwie postanowiłam, że spróbuję, nie mam nic do stracenia. Było bardzo trudno, ale modlitwę ukończyłam i byłam z tego powodu szczęśliwa. Teraz wiem, że dzięki Matce Bożej moje życie wygląda na tę chwilę najlepiej jak powinno. Pan Bóg ma najlepszy plan na nasze życie, On wie co dla nas będzie najlepsze, bo widzi szerzej, głębiej, z perspektywy. Chce by każdy był szczęśliwy” – mówi Kasia.

Matka Boża Pompejańska

Każdy, kto jest w potrzebie może zajrzeć na stronę poświęconą popularyzacji nowenny pompejańskiej: pompejanska.rosemaria.pl. Można tam znaleźć świadectwa tysiąca osób, które modliły się nowenną, można porozmawiać na forum, złożyć własną intencję na mszę świętą przed wizerunkiem Matki Bożej Pompejańskiej (msza jest odprawiana w Pompejach 25. dnia każdego miesiąca, intencje należy składać do 20. dnia każdego miesiąca, za pomocą formularza dostępnego na stronie).

Taka możliwość istnieje za pośrednictwem Fundacji „Pomocnicy Różańca Świętego”, której głównym celem jest propagowanie modlitwy różańcowej, m.in. poprzez wydawanie czasopisma „Królowa Różańca Świętego”.

Kult Matki Bożej Pompejańskiej w Polsce przeżywa swoje odrodzenie. Powstały pierwsze kościoły pw. Matki Bożej Pompejańskiej. W jednym z nich, w Żernikach Wrocławskich, znajdują się relikwie bł. Bartola Longa.

Wizerunek Matki Bożej z Pompejów znajduje się w klasztorze cystersów w Sulejowie, w diecezji radomskiej. W sanktuarium im. św. Jana Sarkandra na Kaplicówce w Skoczowie (podgórze cieszyńskie) 2. dnia każdego miesiąca odprawiane jest nabożeństwo pompejańskie. Parafia św. Piotra i Pawła w Skoczowie nazywana jest „Polskim Centrum Nowenny Pompejańskiej”. Z kolei w Zachełmiu, w Karkonoszach znajduje się kapliczka poświęcona Matce Bożej Pompejańskiej.

Głębsza relacja z Bogiem

Poprzez modlitwę nowenną pogłębia się relacja z Bogiem. Ludzie mówią o spokoju wewnętrznym, pokoju z Bogiem, odnalezieniu poczucia sensu życia, jakie może dać Bóg tym, którzy mu zaufali i zawierzyli.

„Czuję opiekę Matki Bożej, to jej dziękuję za moje nawrócenie, za siły i odwagę. Dzięki Jej ogromnemu wstawiennictwu i miłości odzyskałem godność człowieka, który przez wiele lat żył daleko od Boga, tak, aby go w nim nie było” – wspomina Jarek.

„Ta modlitwa zmienia hierarchię wartości” – dodaje Paulina. „Człowiek jest dzięki niej mocniejszy, ma siłę, by pokonywać trudności i codzienne cierpienie. Nie jest ze wszystkim sam, jest z nim Bóg. Polecam wszystkim!”.

Warto pamiętać, że modlitwa nowenną pompejańską nie jest „koncertem życzeń”, „zaklęciem” za pomocą którego całkowicie zmieni się rzeczywistość, która nas otacza i znikną wszelkie problemy i przeciwności. Bardzo ważne jest zaufanie Bogu i zawierzenie Jego woli.

Doświadczenie przenikającej człowieka łaski Bożej jest poczuciem spełnienia, pokoju serca, świadczenia swoim życiem niezmiennej Prawdy o Bogu i Jego relacji do człowieka, miłosierdzia, które ogarnia każdego: „Gdy Twej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadała o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś”. Bóg widzi głębiej i szerzej, dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych i warto o tym pamiętać…

Tags:
Maryjamodlitwamodlitwy na różne okazjenowennaróżaniecświadectwo
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail