Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
For Her
separateurCreated with Sketch.

Pierwsza Komunia: Zrób wianek dla swojej córki [instrukcja]

WIANEK KOMUNIJNY

Agnes Kantaruk | Shutterstock

Edifa - 20.05.21

Zbliża się Pierwsza Komunia Święta twojej córki? Pokazujemy, w jaki sposób wykonać piękny wianek ze świeżych lub sztucznych kwiatów.

Zgodnie z tradycją w dniu Pierwszej Komunii Świętej dziewczynki na głowę zakładają wianki. Ten piękny zwyczaj związany jest z pragnieniem podkreślenia piękna i uświetnienia uroczystości, ale służy także temu, by dać świadectwo wiary. Oczywiście, jak najbardziej możemy kupić wianek na ten wielki dzień. Jeszcze lepiej jest jednak wykonać go samodzielnie lub razem z dzieckiem.

Wianek ze świeżych kwiatów

To nakrycie głowy możemy sporządzić przy użyciu kwiatów i liści, które dobrze wyglądają zasuszone, takich jak np. gipsówka, niektóre małe róże, zatrwian, różowe stokrotki, kraspedia, santolina cyprysikowata, hortensja, pszenica, eukaliptus… Jako przykład pokażemy w jaki sposób przygotować wianek wykonany z pszenicy (która symbolizuje eucharystię) i gipsówki.

Materiały

WREATH
  • Dosyć sztywny drucik
  • Cienki drucik florystyczny
  • Nożyce do drutu
  • 80 cm wstążki z tkaniny bawełnianej, koronki lub lnu
  • Duży bukiet kwiatów, liści lub kłosów

Wykonanie

  1. Przytnij szeroki drucik na długość obwodu głowy, ok. 50 cm w przypadku 6-letniej dziewczynki. Zegnij drucik na każdym końcu, aby uformować pętelkę. Przeciągnij przez nią wstążkę, aby zawiązać wianek wokół głowy.
  2. Użyj możliwie najświeższych kwiatów, gdy ich łodyżka jest jeszcze giętka. Przytnij łodyżki na wysokości 3 cm od kwiatka. Uformuj małe bukieciki, łącząc ze sobą od dwóch do pięciu łodyżek przy pomocy drucika florystycznego. Możesz połączyć na przykład łodyżkę eukaliptusa i róży, pięć łodyżek gipsówki lub źdźbło pszenicy i dwie łodyżki gipsówki.
  3. Przy pomocy drucika florystycznego przymocuj małe bukieciki, wszystkie w jednym kierunku, jeden za drugim, do szerokiego drucika, zaczynając od jednego końca. Przewlecz wstążkę między dwie pętelki na końcach wianka. Zawiąż ładny węzeł. Możesz też przymocować wstążki różnej szerokości, z różnych materiałów i w różnych kolorach.
WREATH

Wianek ze sztucznych kwiatów

Jeśli nie ma możliwości zdobycia żywych kwiatów, jak najbardziej możemy przygotować wianek ze sztucznych kwiatów. W tym celu trzeba nabyć łodyżki lub bukieciki gipsówki, hortensji lub orchidei. Łodyżki należy obciąć na wysokości 3 cm od kwiatka i przytwierdzić do drucika metodą opisaną powyżej. Jeśli wianek jest dosyć masywny, a zatem i ciężki, zielona taśma (używana przez florystów) pozwoli ukryć drucik.

Wariacje

• Drucik owiń ładną wstążką. Przytwierdź ją przy użyciu kleju w kilku miejscach, w regularnych odstępach, również na końcach drucika. Przygotuj sztuczne kwiaty bez łodyżek i przyklej je bezpośrednio do wianka przy pomocy pistoletu do kleju. Końce zwiąż wstążką.

• Podstawę wianka może stanowić też warkocz z pojedynczo wplecionymi w niego kwiatami.

Guila Gaillard

Tags:
pierwsza komunia
Top 10
Zobacz więcej